چگونه هرگز دیگر مریض نشویم؟ تمرین های “ویم هاف”

چگونه هرگز دیگر مریض نشویم؟ تمرین های “ویم هاف”

پیشتر راجع به ویم هاف و اعتقادش نسبت به سرما صحبت کردیم. حالا به روش تمرینش میپردازیم.

روش تمرین کردن متد “ویم هاف”

  • تنفس به سبک یام هاف
  • دوش آب سرد و استخر آب سرد
  • قرار گرفتن در سرما

تنفس

ویم هاف می گوید باید ۳۰ بار قفسه سینه را پر از اکسیژن کنیم و بازدم نصفه، فقط فشار را از سینه بردارید. به حالت ریلکس و زن بنشینید با انگشتان خود نفسهای عمیق خود را بشمارید نفس آخر را که خالی کردید برای ۱ دقیقه حداقل دیگر نفس نکشید. در اول ۱ دقیقه به نظر نرمال میآید ولی با تمرین از ۴ دقیقه هم ممکن بالاتر بروید. اما فراموش نکنید اعداد هدف نیست و این یک مسابقه نیست. بعد که نیاز پیدا کردید مجدداً قفسه سینه را پر از اکسیژن کنید و ۱۵ تا ۲۰ ثانیه نگه دارید و بعد کاملا خالی کنید.
چه حسی دارید؟
ممکن است نوک انگشتان تان سرد شده باشد و یا در حین آن سرتون گیج رفته باشه اما تمام این حسای عجیب از بین میرن و درون وجودتون سرشار از انرژی میشود. اگر این تمرین را تا ۳ بار انجام در صبح انجام دهید خیلی زود بیدار خواهید شد.

اتفاقی که برای بدنتان میافتد تولید زیاد آدرنالین است. وقتی اکسیژن بیشتر وارد میکنید و دیاکسید کردن کمتر خارج میکنید، خون شما سرشار از اکسیژن میشود اما خون نباید اکسیژن را برای خودش نگه دارد، بلکه موظف است آنرا به بقیه عضای بدن برساند. دلیلی که میتوانید نفستان را اینقدر زیاد نگه دارید بخاطر این است که بدن دارد دی اکسید کردن آزاد میکند تا اکسیژن در بدن بچرخد. وقتی به تعادل برسد شما نیاز به نفس کشیدن پیدا میکنید و آخرین نفسی که حپس میکنید و بیرون میدهید باعث میشوید که بدن شما به طور عجیبی به سیستم اتومات بدن دسترسی پیدا کند و در موقعی که هیچ خطری شما را تحدید نمیکند، هرمون های شما آدرنالین زیادی تولید کنند. این حس سرخوشی که در آخرین نفس به شما میدهد این ارتباط عجیب است.

این سیستم همان سیستمی است که قسمت ترس، فرار و هیجان را کنترل میکند. قسمتی که اصولا زیاد دست شما نیست. ویم هام به این دلیل اعتقاد دارد که میتوان بیماری را خوب کرد چون این ارتباط کمک میکند که شما بیشتر به وجودتان پی ببرید و حتی تقاضای درمان خودتان را بکنید. اگر بنظرتان دیوانگیست، یکبار خوتان امتحان کنید.

حمام آب یخ

حمام یخ مرحله بعدیست. یک سری از آدمها دوست دارند سریع وارد این مرحله شوند و سریع خودشان را در آب سرد قرار میدهند. اما نگران نباشید، این تنها راهش نیست. راه دیگرش آرام آرام وارد شدن است. ابتدا دما را تا جایی که قابل تحمل است برسانید. بدن سریع عادت میکند به ان اعتماد کنید. وقتی احساس خوبی دارید آب را کم کم سردتر کنید. هر چند دقیقه مرتبا سردترش کنید. بعد از دو هفته آب سرد دوستتان خواهد شد.

بدنتان وقتی در معرض آب سرد قرار میگیرد، ابتدا تمام موهای بدنتان را سیخ میکند. سپس بدن برای اینکه از خودش محافظت کند، ارگان های اصلی بدن را گرم میکند، یعنی قلب و مغز. بقیه نقاط بدن با تمرکز رویشان میتوانید گرم کنید. در این قسمت بدن از ذخایر چربی قهوه ایتان استفاده میکند (همانی که نوزاد هارا تپل میکند) به همین دلیل است که با آب سرد میتوانید لاغر شوید.

فواید آب سرد را میتوانید اینجا مطالعه کنید.

هوای سرد

آن کتی که برمیدارید برای بیرون رفتن، را بگنار بگذارید و خود را با اطمینان در معرض سرما قرار دهید. لازم نیست ساعتها راه بروید، بلکه از روزی نیم ساعت شروع کنید. سره کار میروید یا جای دیگر، از قسمت های پیاده رویتان استقبال کتید. بعد که هوا سردتر شد یا کوهستان رفتید خودتان را امتحان کنید.

چند دقیقه در برف در روزهای سرد، کمک میکند تا سریعتر به سرما خو بگیرید، اما حتما باید حظور ذهن داشته باشید، بگذارید سرما روی شما بنوشیند. وقتی از یک بیرون سرد به خانه برمیگردید، بعد از نیم ساعت بدنتان داغ خواهد شد. چون بدن در برابر سرما مانند آب سرد از خودش گرما ساطع میکند. البته این کار را از بیرون شروع کرده اما ما متوجه نمیشیم.

چگونه شروع کنم؟

سوال بسیار خوبیت. ویم هاف فقط به اطرافیانش یاد میداد و کمک میکرد، اما خوشبختانه پسرش احساس کرد که نیاز است برای پدرس، یک برنامه و یک وبسایت بسازد تا مردم سراسر جهان مرد یخی را بشناسند و از او درس بگیرند. نام اپلیکیشن WIM هست و میتوانید هم فیلمهایش را ببینید که آموزش میدهد چگونه نفس بکشید و با سرما بسازید، هم کمک میکند که روزانه میزان نفس ها ی نگه داشته و دقایق زیر آب سرد و غیره را ثبت کنید.

در نرم افزار خواهید دید که گزینه ای بنام push ups دارد که میگوید چگونه میتوانید با این تمرین ها تعداد شنای زیادی بروید. اکثر کسانی که تنفس ویم هاف را انجام میدهند، در آن یک دقیقه حبس نفس، وقتی شروع به شنا رفتن کردن، معمولا دوبرابر رکورد معمولی خود را میزنند. این کار یا ورزش های دیگری که به نظرتان سخت میآید، میتواندی در دقیقه ی “تنفس ممنوع” سومین دوره، انجام دهید و خودتان ببینید که چقدر از خودتان جلو خواهید زد.

نرم افزار ویم هاف