جاذبه های توریستی ازبکستان

در میان کشورهای استقلال یاقته از شوروی سابق، جاذبه های توریستی ازبکستان سرآمد است و همه ساله گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به تاشکند و سایر شهرهای این کشور می کشاند.  مهم ترین شهرهای تاریخی آن سمرقند و بخارا هستند که شهرهای مهم مسیر جاده ابریشم به شمار می رفته اند. در ازبکستان طیف وسیعی از بناهای جذاب و دیدنی گردشگری را می توانید ملاحظه فرمایید به عنوان مثال بناهای معماری کلاسیک روسی، بناهای معماری بروتالیستی که همان معماری ساختمان ها با بتن زبره و بدون روکش و تزئینات است و مساجد بازسازی شده از قرن 12 میلادی را می توان در کنار هم در این شهر مشاهده کرد.

 

جاذبه های توریستی تاشکند

شهر تاشکند پایتخت ازبکستان با حدود 3 میلیون نفر جمعیت بزرگترین شهر آسیای مرکزی به حساب می آید. در زلزله سال1996 بخشی از آثار تاریخی این شهر نابود شد. اما امروزه این شهر را می توان شهری مدرن با مراکز خرید و رستوران ها و امکانات شهری بسیار مناسب دانست. از اصلی ترین جاذبه های توریستی تاشکند امروزی برج ها و آسمان خراش های متعدد و زیبا می باشد.

 

باغ گیاه شناسی تاشکند ازبکستان

باغ گیاه شناسی تاشکند از جمله جاذبه های توریستی تاشکند و بزرگترین باغ گیاه شناسی کشورهای آسیای میانه به شمار می‌ آید. قدمت این باغ به حدود 100 سال پیش یعنی سال 1950 میلادی باز می‌گردد و در آن بیش از 5 هزار گونه مختلف گیاهی را می‌ توانید در کنار هم ببینید. باغ گیاه شناسی تاشکند 66 هکتار وسعت دارد که 40 هکتار آن مربوط به درختان از جمله درختان آمریکا، آسیا، اروپا و قفقاز است.

باغ گیاه شناسی تاشکند ازبکستان

موزه امیر تیمور تاشکند

موزه امیر تیمور تاشکند از بهترین حاذبه های توریستی ازبکستان به شمار می رود. جز این موزه، کشور ازبکستان بیش از 100 موزه را در خود جای داده است. این موزه دولتی با گنبد بزرگ و آبی خود بسیار شاخص شده و در قلب شهر تاشکند قرار گرفته است. نگاه کردن به گنبد آبی این موزه، تداعی گر گنبد باستانی سمرقند است.

موزه امیر تیمور تاشکند

میدان امیر تیمور تاشکند

از مهم ترین جاذبه های توریستی تاشکند میدان امیر تیمور این شهر است که ابتدا توسط معماران روسی به عنوان باغ مرکزی تاشکند طراحی شد و میدان کنستانتین لقب گرفت . ابتدا مجسمه ژنرال کاوفمن را در آن قرار دادند. سپس مجسمه کارگرا آزاد در آن قرار گرفت. مجسمه بعدی که در آن قرار گرفت مجسمه استالین بود. اما در نهایت مجسمه امیر تیمور در آن جای گرفت و تا کنون نیز در آن موجود است.

میدان امیر تیمور تاشکند

باغ ژاپنی تاشکند

از دیگر جاذبه های تاشکند، باغ ژاپنی آن است که تداعی گر باغ های سنتی ژاپنی و فرهنگ ژاپن می باشد. در سفر به تاشکند ازبکستان حتما باید به دیدن باغ ژاپنی نیز رفت.

باغ ژاپنی تاشکند

جاذبه های توریستی بخارا

بخارا در قرن های پیشین مرکز الهیات و علوم اسلامی بوده و دانشمندان و ادیبان بسیاری در آن زندگی می کرده اند. آرامگاه اسماعیل سامانی در قرن 10 میلادی نیز در در شهر بخارا ساخته شد که معماری ارزشمندی دارد. این شهر تا قرن 16 بزرگترین مرکز اسلامی بوده است و چندین مسجد و مدرسه از این دوران در این مکان به یادگار باقی مانده است.

مدرسه چهارمنار بخارا ازبکستان

مدرسه چهار منار بخارا در سال 1807 میلادی توسط خلیفه‌ ای به نام نیازگل ساخته شده است و ظاهری شبیه مسجد دارد. حوضی سنگی و همچنین حیاطی وسیع جلوی بنا قرار گرفته‌ اند. تعدادی حجره نیز که مورد استفاده دانش‌ آموزان و طلبه‌ ها بود در کنار ساختمان اصلی واقع شده‌ اند. سه منار از چهار منار این بنا به عنوان اتاق پشتی مورد استفاده قرار می‌ گرفتند در حالی که تک منار چهارم به طبقه دوم و گنبد خانه راه دارد و روزگاری از آن به عنوان کتابخانه مدرسه استفاده می‌ شده است.

مدرسه چهارمنار بخارا ازبکستان

جاذبه های توریستی سمرقند

سمرقند به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و از مهم ترین جاذبه های توریستی ازبکستان به شمار می رود. اما امروزه این شهر بسیار پر جنب و جوش بوده و گردشگران زیادی نیز همواره در آن حضور دارند. در طول تاریخ، سمرقند توسط چنگیزخان مغول و اسکندر مقدونی نیز فتح شده است و پایتخت تیموریا نیز بوده است. معماری اسلامی در این مکان در حد اعلا رشد کرده است.

از مهم ترین جاذبه های توریستی سمرقند که حتما باید از آن ها بازدید کرد می توان به بی بی خانم، گور امیر، میدان راجیستان، مجتمع شاهزاده، افراسیاب و رصدخانه اشاره کرد.

مسجد بی بی خانم سمرقند

مسجد بی بی خانم سمرقند یا همان مسجد بی بی خاتون از جاذبه های توریستی ازبکستان است که قدمتی حدودا 600 ساله دارد. این بنای زیبا که در زمان تیموریان با دستور تیمور گورکانی برای یادبود بی بی خانم یا همان سرای ملک خانم (دختر غازان سلطان) همسرش ساخته شده است در شهر سمرقند قرار دارد و در زمان خود از بزرگترین مساجد جهان محسوب می‌ شد.

مسجد بی بی خانم سمرقند