چه زبانی در سفر مورد نیاز است؟ (درس چهارم)

چه زبانی در سفر مورد نیاز است؟
چهارم: تقاضای هر چیزی

حالا که میتوانید خودتان را معرفی کنید، مکان ماندنتان را بگید و سلام کنید، الان وقتش است که بدانید چگونه میتوانید درخواست کنید. در واقع تقاضای هر چیزی. جواب ساده تر از چیزیست که فکر میکنید.

تقاضا کردن سادست اما دانستن این که چه میخواهیم شاید خیلی راحت نباشد. مثلا بالشت میخواهید، ملافه میخواهید، چایی، قهوه و … باید دایره لغت چیزهایی که بهشان نیاز پیدا میکنید را کمی ببرید بالا یا اینکه با دست و اشاره نشان بدهید. میتوانید دستتان را زیر سرتان بگزارید و همه خواهند فهمید که شما بالشت میخواهید.

کلمه ی ساده ی انگلیسی برا تقاضای هر چیزی این است:

“Can I have …”

به همین سادگی حالا هر چه به فکرتان میرسد بپرسید. چند نمونه برای راهنمایی:

Can I have (a cup of) tea? Caffee?

Can I have (some) water?

Can I have a blanket? A pillow?   بالشت و ملافه

Can I have my room keys? کلید اتاق یا هتل

Can I ask a question? بهتره قبل از سوالاهای غیر متداول بپرسیم

Can I have two tickets for Avengers? بلیط سینما برای فیلمی که میخواهید

Can I have a towel? حوله

Can I have (some) fruits?

Can I have ….

و هزاران سوال دیگر، پس حالا دیدید که با دانستن اینکه چه میخواهید میتوانید تمام تقاضای خود را بکنید. اگر تقاضا دارید فقط دنبال اون کلمه باشید یا عکسشو نشون بدین یا با ایما و اشاره. نکاتی که در پرانتز آمده واجب نیست و فقط شکل صحیح گرامر آن است، در غیر این صورت لازم نیست فکر کنید باید a بذارید یا some، فقط سوالتان را بپرسید.

دستشویی چطور؟

برای پرسیدن دستشویی نگویید WC، این کلمه بیشتر در اروپا رایج است و در آمریکا و بیشتر کشورها  به restroom یا toilette میشناسند. آنرا باید به این صورت بپورسید:

Where is (the) restroom?

برای پرسیدن مکان به این درس رجوع کنید.

در یک نگاه:

برای پیدا کردن کلمه ی مورد نظر، آنرا به فارسی گوگل کنید و به قسمت تصاویر بروید. گاهی وقتی کلمه سادست، همان زیر برای شما نسخه انگلیسی را نشان خواهد داد. مثلا در گوگل بزنید شلیل. به عکس زیر نگاه کنید.