معرفی تاریخچه شرکت خودروسازی تویوتا Toyota

معرفی تاریخچه شرکت خودروسازی تویوتا Toyota

معرفی تاریخچه شرکت خودروسازی تویوتا Toyota

شاید کمتر کسی را بتوان در سراسر دنیا پیدا کرد که اسم کمپانی خودروسازی تویوتا ژاپن را نشنیده و خودروها و محصولات تویوتا را ندیده باشد. در واقع بازار تمامی نقاط دنیا شاهد حضور خودروهای متنوع شرکت تویوتا بوده است. تویوتا از قدیم به دوام و عمر مفید بالای خودرو هایش مشهور بوده است. از این رو بر آن شدیم در این مطلب در سایت به روز شو، به معرفی تاریخچه شرکت خودروسازی تویوتا Toyota بپردازیم.

در ابتدای تاریخچه شرکت تویوتا باید عرض نمود که ریشه تاسیس آن به 1926 باز می گردد که ساکیشی تویودا ژاپنی به راه اندازی شرکت صنایع تویوتا اقدام نمود و گام در صنعت نساجی نهاد و کارخانه ریسندگی بنا کرد. او سال ها مثل پدرش فرش فروش بود و در سال 1894 یک ماشین بافندگی صنعتی هم ابداع کرده بود و در سال 1924 نوع تمام اتوماتیک آن را ساخت و در سال 1926 به طور رسمی کارخانه ریسندگی اتوماتیک تویوتا را به نام صنایع تویوتا بنا نمود. پسرش کیشیرو تویودا در 1929 میلادی از دانشگاه توکیو در رشته مهندسی مکانیک فارغ التحصیل شد و وارد کارخانه وی شد. اما دلش با صنعت نساجی نبود و به ساخت اتومبیل فکر می کرد.

در سال 1929 با شرکت برادران پلات از انگلیس قرارداد حق تولید و فروش دستگاه هاای اتوماتیک بافندگی به کشورهای غیر از ژاپن را امضا کردند. کیشیرو به ایالات متحده برای انجام مذاکرات با این شرکت سفر کرد و به اتومبیل های غربی توجهش بیشتر جلب شد و به ورود به صنعت خودروسازی متمایل تر شد.

در سال 1930 میلادی وی تحقیق روی موتورهای گازوئیلی را شروع کرد و برنامه خود را با رییس شرکت ریسابورو در میان گذاشت و با پافشاری وی را متقاعد کرد که  این تجارت برای آن ها هم سودمند خواهد بود. هدف وی ساخت اتومبیل هایی مناسب شرایط کشور ژاپن با در نظر داشتن نکات مثبت خودروهای خارجی بود. کیشیرو دپارتمان اتومبیل را در بخش کوچکی از کارخانه ریسندگی پدر خود در سال 1933 راه اندازی نمود.

در سال 1935 کارخانه خودرسازی تویوتا را راه اندازی نمود و لوگو را نیز از تویوا به تویوتا تغییر داد و در سال 1937 به طور رسمی شرکت تویوتا موتورز افتتاح شد. کیشیرو ابتدا قائم مقام این شرکت جدید بود و در 1941 مدیر عامل آن نیز شد.

اولین محصول تجاری تویوتا موتورز کامیون جی 1 که 1.5 تنی بود می باشد. اما در طول جنگ جهانی دوم تمام این کارخانه برای ارتش ژاپن کامیون می ساخت و حتی تا چند سال پس از جنگ جهانی نیز به این شرکت اجازه تولید خودرو ندادند.

کیشیرو متاسفانه در سال 1952 فوت مرد و ایجی تویوتا پسر عمویش مسئولیت شرکت را به عهده گرفت و به همراه پسر کیشیرو یعنی شوئی شیرو تویوتا کم کم این شرکت را به غول خودرو سازی تبدیل کردند. در سال 1977مرکز فنی تویوتا در آمریکا افتتاح شد و 1984 آغاز همکاری این شرکت با جنرال موتورز بود. از این پس تایچی اونو مسئولیت شرکت را بر عهده گرفت و سیستم تولید را دگرگون کرد و اصول راهنمای شرکت را در سال 1992 منتشر کرد.

محصولات و خودروهای شرکت تویوتا

محصولات و خودروهای شرکت تویوتا

امروزه انواع متنوعی از کامیون، وانت، انواع خودروهای بزرگ و کوچک، اس یو وی و سدان توسط این شرکت ساخته می شود. حتی فعالیت های این شرکت در ساخت قایق های تفریحی، خدمات مخابراتی و خانه های پیش ساخته نیز گسترش یافته است. این شرکت به همراه فولکس واگن آلمان بزرگ ترین خودرو سازان دنیا هستند و عنوان پر فروش ترین کمپانی خودروسازی سال جهان همه ساله بین این دو شرکت دست به دست می شود.

معروف ترین خودرو های شرکت تویوتا در ایران، تویوتا کمری، تویوتا کورولا، تویوتا لندکروز، تویوتا پریوس، تویوتا راو4 و تویوتا اف جی کروز، می باشند. این شرکت در زمینه خودروهای هیبریدی نیز از پیشگامان می باشد و پر فروش ترین آن ها در جهان، تویوتا پریوس می باشد.

معرفی تاریخچه شرکت خودروسازی تویوتا Toyota

برندسازی شرکت تویوتا

شرکت تویوتا مالک چند برند معروف خودرو نیز می باشند که عبارتند از: دایهاتسو، سایون، دینا، هینو موتورز و لکسوس. اما از این بین، هینو موتورز، دایهاتسو و لکسس، برندهای اصلی شرکت تویوتا به شمار می روند. حال به معرفی این برندها می پردازیم.

برند لکسس یا برند لکسوس در سال 1989 توسط مدیر عامل وقت تویوتا ایجی تویودا در امریکا راه اندازی شد و وظیفه طراحی، تولید و توزیع خودروهای لوکس شرکت تویوتا را بر عهده دارد. دفتر مرکزی برند لکسس در شهر ناگویا ژاپن قرار دارد.

برند دایهاتسو، خودروسازی دیگر ژاپنی است که خودروهای بیابانگرد و خودروهای سایز کوچک می سازد و قدیمی ترین برند خودروسازی فعال در ژاپن است و از زیرمجموعه های شرکت تویوتا به شمار می رود.

برند دینا اس ای، از دیگر برندهای زیرمجموعه تویوتا، یک خودروسازی مکزیکی است که کامیون، اتوبوس، وسایل نقیله زرهیو کلا خودرهای سنگین تولید می کند.

برند هینو موتورز، دیگر خودروسازی ژاپنی زیر مجموعه تویوتا است که موتورهای دیزلی و انواع کامیون و اتوبوس و خودروهای سنگین می سازد و در سال 1973 راه اندازی شده است. و بزرگ ترین تولید کننده خودروهای سنگین و نیمه سنگین در کشور ژاپن است

برند لکسس یا برند لکسوس