بررسی و نقد فیلم The Shape of Water

بررسی و نقد فیلم The Shape of Water

ترجمه mahyjooon

2017 ‧ درام/فانتزی ‧ مدت  2 ساعت ‧ IMDb 7.4 

فیلم The Shape of Water (با ترجمه شکل آب) در فضای 1960 آمریکا در زمان رقابت فضایی در مقابل روسیه اتفاق میافتد. شخصیت اصلی در فیلم، موجودی دوزیست است که به عنوان “دارایی” در فیلم خطاب میشود ( داگ جونز) و شخصیت اصلی زن این فیلم، خانمی لال است (سالی هاکینز) که و به عنوان کارمند در مؤسسه دولتی که “دارایی” در آن نگهداری می شود، کار می کند. نام او “الایزا اسپوسیتو”ست.

داستان عاشقانه ایست. الایزا به “دارایی” علاقمند میشود، زیرا که اعتقاد دارد که اون موجود کاستی‌های اون رو نمیبینه بلکه چیزی رو میبینه که واقعا هست (باطن و ظاهر). این زبان عشق است زبانی که نیاز به صحبت کردن ندارد. زیبایی عشقشان این است که با وجود اختلاف فیزیکی شان تفاهم زیادی دارند و هزاران نفر را میشناسم که یک زبان صحبت نمی کنند و از جای مختلف دنیا هستند اما عاشق هم میشوند. اگر این اتفاق در دنیای واقعی می افتد چرا در دنیای تخیلی نیافتد؟ داستان رمانتیک لطیفی دارد اما صحنه های تعقیب و گریز زیاد هیجان خاصی به فیلم میدهد.

Abe Sapien in Hellboy

جلوه های بصری این فیلم مشخصا متعلق به “گیلرمو دل تورو” است. فیلمبرداری تاریک، موجودی که خلق کرده‌ همه و همه مرا یاد فیلم Hellboy  میندازد حتی صحنه ی تخم مرغ آب پز کاراکتر “ابی ساپین” را به خاطر میآورد. روند فیلم کند یا تند نیست، کاراکتر ها به هم مرتبط اند، دیالوگ ها مناسب صحنه ها هستند و در کل صحنه ها خیلی زیبا و دلنشین فیلم برداری شدند. ضمن اینکه داستان ما را به طور واقعی به سال ۱۹۶۰ آمریکا می برد. فیلمنامه، نوع فیلمبرداری و زاویه های گرفته شده، صحنه و نورپردازی و همه و همه نشان از دقت کارگردان میدهد که میخواست زمان را بازساری کند و بازی بازیگران به تحقق این امر بسیار کمک کردند. 

به طرفداران “گیلرمو دل تورو” این فیلم را توصیه میکنم. ازدیگر فیلم های این کارگردان میتوان به Labyrinth، Hellboy و Hellboy 2 اشاره کرد که شخصا از تماشای آنها لذت برده ام.

حرف آخر

اگر میخواهید هم از دنیای فعلی فرار کنید و از جای جدیدی در زمان متفاوتی دیدن کنید (همراه یک داستان عاشقانه)، این فیلم را توصیه میکنم.