بررسی سریال The Handmaid’s Tale

بررسی سریال The Handmaid’s Tale

ترجمه Mahyjooon

2017 | درام/علمی تخیلی | 1 ساعت/قسمت | 8.6 IMDb

این سریال که در شبکه اینترنتی hulu پخش میشود، به فصل دوم رسیده. این داستان بر اساس کتاب “سرگشت ندیمه” نوشته مارگارت آتوود ساخته شده. داستان در آینده “نه چندان خوب” (Dystopia) شروع میشود که در آن نرخ باروری زنان به دلیل آلودگی زیاد به شدت کاهش یافته و باعث ظهور یک دولت تندرو بنیادگرایانه جدید در آمریکا شده. از نظر جغرافیایی شامل شمال ایالت متحده امریکا میشود و نام این ملت جدید گیلیآد (Gilead) است.

در این جامعه جدید نه به لذت فکر میکنند و نه به سود مالی. پایه های اصلی اقتصاد را گرفته اند و هر کس دیگر وظیفه دارد و کار و شغل محسوب نمیشود. زنانی که در طول عمر خود به هر طریقی باردار شدند را از خانواده و کار و حتی نامشان میگیرند و به عنوان یک افتخار به خانواده های صاحب نام تحویل داده میشوند که برای این آدمهای مهم فرزند بیآورند. از آنجایی که در این دولت جدید کارها سنتی شده، اثری از پیشرفت و تکنولوژی نیست و عمل باروری مصنوعی را هم قبول ندارند. کم کم دارید تنش عاطفی این فیلم را درک میکنید، خصوصا برای زنان.

شخصیت اصلی آف.فرِد (به معنایی ازآن فرد OfFred) یکی از آن خدمتکارهایست که باید باردار شود، زن خانه (با وجود اینکه خود یکی از بنیان گذارهای این حکومت است) از او بیزار است، در حالی که شخصیت اصلی ما فقط میخواهد مجددا به همسر و دخترش بپیوندد. اون از تمام راها برای فرار استفاده میکند اما در جامعه ای که تنها موجودات مهم آن این ندیمه ها هستند که نسل را ادامه میدهند، به شدت تحت نظارت و کنترل هستند.

The Handmaid’s Tale

شمارشی بسیار از شورش، تحدید، سلطه گیری، شکنجه و اتفاقات دیگر در این سریال یافت میشود. تماشای این سریال گه گاهی دشوار است چرا که لحظاتی میرسد که با شخصیت های داستان خیلی حس همدردی میکنید و تحملش سخت میشود. با این حال سریال زیبایی و گیرایست و شاید در یک نشست بتوانید فصل اول را (ده قسمت) کامل ببینید. اینجور سریال ها سخت گیر میآیند، و با وجود صحنه های دردناک جزو سریالهای خوب محسوب میشود.

حرف آخر: این سریال را توصیه میکنم اما مراقب فوران احساسات خود باشید.