طرز تهیه سوپ تره فرنگی و سیب زمینی

طرز تهیه سوپ تره فرنگی و سیب زمینی

این سوپ که سال ها پیش توسط یک فرانسوی ساخته شد بنام VICHYSSOISE SOUP بود که بعد در آمریکا نامش به potato leek soup یا همان سوپ تره فرنگی و سیب زمینی تبدیل شد، سوپ خامه ای بود که میشد هر 4 فصل خورد. هر چی این سوپ سرد تر باشد یا بیشتر در یخچال بماند، لذیذ تر میشود. برای بچه ها خیلی خوب است چون اکثر بچه ها نمیخواهند سوپی گرم و بد مزه بخورند. این سوپ به دلیل وجود سیب زمینی خیلی کیتویی حساب نمیشود اما اگر میزان سیب زمینی آنرا کم کنید کاملا میتواند سوپ کیتویی حساب شود. چون که این دستور فرانسویست از خامه ای بنام Crème fraiche استفاده میکند. خامه ی ساده هم آنرا خوشمزه میکند اما اگر ماجراجو هستید اینجا دستورش موجود است.

مواد لازم برای تهیه سوپ تره فرنگی و سیب زمینی

 • ساقه ی تره فرنگی – 4 تا 5 عدد
 • کره – 50 گرم
 • سیب زمینی – 3 عدد متوسط خورد شده
 • خامه – 200 گرم (دو قاشق غذاخوری کرم فرش Crème fraiche اگر از آن استفاده میکنید)
 • نمک – دو قاشق چای خوری (فلفل دلخواه)
 • آب یا آب مرغ – 3 پیمانه
 • وسیله: قابلمه و گوشکوب برقی

طرز تهیه سوپ تره فرنگی و سیب زمینی

 1. ایتدا تره فرنگی های خود را خورد کنید. (قسمت خیلی سبز آن را وارد این سوپ نکنید و فقط سفید و یک سوم قسمت سبزش را وارد کنید) سپس درون آب قرار دهید تا تمام خاک و شن هایش از لایه هایش جدا شوند.
 2. درون یک قابلمه نسبتا بزرگ، کره را آب کنید و تره های خورد شده را درون آن بریزید به همراه یک قاشق نمک و تا نرم شدن آن با حرارت متوسط تفت بدهید.
 3. سپس با حرارت را کم کنید و بگذارید تره ها کاملا له شوند (حدود 30 دقیقه).
 4. در این حین میتوانید سیب زمینی ها را خورد کنید و برای جلوگیری از سیاه شدن درون آب نگه دارید.
 5. وقتی تره ها خوب له شدند، سیب زمینی ها را به همراه آن آب خالص یا آب مرغ درون قابلمه بریزید.
 6. بسته به میزانی که سیب زمینی های خود را خورد کردید، ممکن است تا یک ساعت پختشان طول بکشد. دما را در حالتی نگه دارید که مواد حتما قل بزند (اول به جوش بیاورید و بعد آنرا کم کنید).
 7. وقتی سیب مینی ها هم له شدند، میتوانید به کمک کوشکوب برقی مواد را پوره ای و نرم کنید. (اگر گوش کوب برقی ندارید با چنگال و گوشکوب معمولی بکوبید.)
 8. مواد که نرم شد، میتوانید خامه را به آن اضافه کنید. مزه اش را بچشید و اگر نمک نیاز بود به آن اضافه کنید. (بنا به دلخواه میتوانید اندکی فلفل قرمز هم به آن اضافه کنید.)
 9. سوپ را میتوانید کمی گرم کنید یا همان ولرم سرو کنید. برای تزئین میتوانید اندکی خامه و نوعی سبزی مثل پایزچه یا جعفری روی آن اندکی خورد کنید و بریزید.

نوش جان

برگرفته از سرآشپز جان از سایت foodwishes.blogspot.com