معرفی معمار سنان یا سینان به همراه آثار معماری وی

معرفی معمار سنان یا سینان به همراه آثار معماری وی

یکی از برترین معماران مشرق زمین در طول تاریخ را می توان معمار سنان یا معمار سینان ترک دانست. در حقیقت بناهای ساخته شده توسط وی که بیشتر در شهر استانبول دیده می شوند را عالی ترین نمونه های معماری عثمانی می دانند. دراین مطلب به معرفی معمار سنان یا سینان به همراه آثار معماری وی که به نوعی از شاخص ترین آثار معماری ترکیه به شمار می روند می پردازیم.

 

بیوگرافی معمار سنان یا معمار سینان

لازم به ذکر است نام کامل این معمار برجسته ترکیه ای، کوجا معمار سنان آغا می باشد که معمار رسمی در دوران چند پادشاه عثمانی بوده است. در ابتدای بیوگرافی معمار سنان یا معمار سینان باید عرض کرد که وی در زمانی که بسیار جوان بود به واحدهای ویژه ارتش امپراتوری عثمانی که ینی چری نام داشتند وارد شد و در ارتش به لقب آقا که درجه نظامی بود ملقب شد. وی در ساخت و طراحی پل ها و سازه های نظامی و همچنین طراحی راه ها تخصص بالایی پیدا کرد و در نهایت با نشان دادن لیاقتش در سن 50 سالگی به سمت سرمعمار دربار پادشاهی عثمانی دست یافت و مامور ساخت اماکن مذهبی به ویژه مساجد شاخص در شهر استانبول شد. که همچنان هم از زیباترین جاذبه های گردشگری استانبول به شمار می روند.

در نهایت وی در سال 1588 میلادی در شهر استانبول درگذشت و در قبرستانی که در کنار مسجد سلیمانیه استانبول قرارداشت وی را دفن کردند. اکنون این قبرستان در شمال خیابان معمار سینان جادسی قرار گرفته است.

اکنون یک دانشگاه در ترکیه به نام دانشگاه هنرهای زیبای معمار سنان به یادبود وی نامگذاری شده است.

 

آثار معماری معمار سنان یا معمار سینان

برجسته ترین آثار معماری معمار سنان یا معمار سینان که همان طور که عرض شد از بهترین آثار معماری ترکیه و معماری عثمانی به شمار می رود، مسجد سلیمیه در شهر ادرنه یا آدریانوپول، مسجد شاهزاده در استانبول و مسجد سلیمانیه در استانبول اشاره کرد.