پل معلق مشگین شهر طولانی ترین پل معلق خاورمیانه

پل معلق مشگین شهر طولانی ترین پل معلق خاورمیانه

 

خوشبختانه زیرساخت های گردشگری کشور در سال های اخیر بسیار گسترش یافته. بعنوان مثال پل معلق مشگین شهر طولانی ترین پل معلق خاورمیانه، تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری مشگین شهر و حتی از جاذبه های گردشگری اردبیل گشته است که می تواند با بهتر و بیشتر شناخته شدن توسط هموطنان، مسافران داخلی و خارجی فراوانی راهمه ساله جذب این شهر توریستی و همچنین استان زیبای اردبیل نماید. از این رو در راستای معرفی جاذبه های گردشگری ایران عزیز، بر آن شدیم که این پل زیبا را معرفی نماییم.

پل معلق مشگین شهر

این پل زیبا بر روی رودخانه خیاوچایی و بر روی پارک جنگلی مشگین شهر قرار گرفته است. عبور از روی این پل می تواند به فراموش نشدنی ترین هیجان زندگی تان تبدیل شود. این پل ۲ متر عرض و با توجه به تعداد روزهای سال، ۳۶۵ متر طول دارد و به عنوان طولانی ترین پل معلق خاورمیانه شناخته می شود. احداث آن در ارتفاع 80 متری باعث شده تا به گذرگاهی سرشار از هیجان بدل شود و طرفداران بسیاری از سنین مختلف پیدا کند.

از زیبایی های این این است که، قسمتی از این پل به صورت شیشه ای طراحی و اجرا شده است که هیجان عبور از روی آن را برای گردشگران، دو چندان می کند. در اطراف پل امکان انجام فعالیت های هیجان انگیز دیگری همچون زیپ لاین نیز وجود دارد که این مجموعه را به یک مجموعه تمام عیار توریستی تبدیل کرده است. وجود امکانات رفاهی مناسب و قرارگیری این پل در محدوده یک پارک جنگلی از دیگر دلایل محبوب شدن این مورد جاذبه های گردشگری استان اردبیل است.

اما در مورد تاریخچه تاسیس پل معلق مشگین شهر می توان عرض کرد که پل معلق مشگین شهر نخستین پل معلق تفریحی ایران به شمار می رود و ایده ساخت آن توسط مهندس گنجعلی بیگ مطرح شده است و ایشان با توجه به زیبایی چشم نواز دره سرسبز این منطقه و با الهام از پل کاپیلانوی ونکوور کانادا اقدام به طراحی این پل کرد و چنین شاهکاری را به وجود آورد. در نهایت، پل معلق مشگین شهر، در تاریخ بیست و ششم اردیبهشت سال 1394 با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران رونمایی شده و توانسته به یکی از جاذبه های توریستی اردبیل تبدیل شود.