اصفهان شهر پل های تاریخی

اصفهان شهر پل های تاریخی

اصفهان شهر پل های تاریخی

اصفهان شهری توریستی است که به علل مختلف به ویژه پایتختی دوران صفوی، مملو از بناهای باشکوه و با معماری سنتی و اصیل ایرانی است. در همه جای دنیا یکی از جلوه های زیبایی و شکوه معماری را پل ها می دانند. از میان شهر اصفهان رودخانه زاینده رود می گذشته که نیاز به احداث پل هایی روی آن حس می شده است. از این رو به ویژه در زمان صفویه پل های با شکوهی در آن ساخته شده است. به گزاف نیست اگر بگوییم اصفهان شهر پل های تاریخی ایران است. در ادامه این مطلب به اختصار به چند پل با شکوه و تاریخی اصفهان می پردازیم.

پل مارنان غربی‌ ترین پل واقع در شهر اصفهان بوده و  با نام‌های پل مارنان، پل ماربین، پل سرفراز، پل ماربانان و پل مادنان شناخته می‌شود. برخی از محققین قدمت این پل (پل مارنان) را مربوط به دوران ساسانی می‌دانند. این پل در حال حاضر دارای 17 دهانه است.

پل مارنان، پل ماربین، پل سرفراز، پل ماربانان و پل مادنان

پل شهرستان با نام‌های پل جی و پل جسر حسین نیز معروف است. پل شهرستان قدیمی ‌ترین پل اصفهان روی رودخانه زاینده رود است، این پل در زمان ساسانیان ایجاد شد و در زمان دیلمان و سلجوقیان تعمیر و مرمت شده است. این پل تا زمان صفویه مهمترین راه رسیدن اهالی اصفهان به شیراز بوده است. برخی از محققین علاوه بر عبور و مرور، پل شهرستان را یک پل نظامی می‌دانستند.

پل شهرستان

پل جویی که آن را به اشتباه پل چوبی نیز می‌نامند، پل کوچکی مابین سی و سه پل و پل خواجو است. و در دوره شاه عباس دوم در سال 1065 ساخته شده است. وجه تسمیه این پل به دلیل جوی سنگی کوچکی است که بر روی آن قرار داشته است. این پل محل عبور خانواده شاه صفوی و اشراف و سفیرانی بوده است که اجازه ملاقات با شاه عباس دوم را پیدا می‌نمودند. در قسمت غربی این پل آب رودخانه به صورت دریاچه‌ای در می آمد به همین لحاظ به آن پل دریارچه‌ نیز می‌گفتند . نام دیگر آن، پل سعادت آباد نیز هست.

پل جویی

پل خواجو زیباترین پل واقع بر روی زاینده ‌رود است و در سال 1060 هجری قمری بر روی زاینده رود و به صورت امروزی آن ساخته شده است.  این پل مابین پل جویی و پل شهرستان قرار گرفته است. قسمت فوقانی این پل برای عبور کالسکه‌ها و چهارپایان و قسمت زیرین برای عبور افراد پیاده بوده است.

پل خواجو

سی و سه پل یا پل الله وردی خان شاید معروفترین جاذبه گردشگری اصفهان باشد. نام‌های دیگر این پل سی و سه چشمه، پل چهار باغ، پل جلفا، شاه عباسی، و پل زاینده رود است. قدمت این پل به سال 1008 هجری قمری و دوره حکومت شاه عباس اول صفوی باز می‌گردد و ساخت آن حدود چهار سال طول کشیده است. طول این پل 300 متر و عرض آن 14 متر می‌باشد.

سی و سه پل یا پل الله وردی خان