معرفی برج الخلیفه از جاذبه های گردشگری دبی

معرفی برج الخلیفه از جاذبه های گردشگری دبی

معرفی برج الخلیفه از جاذبه های گردشگری دبی

 

مدیران شهر دبی در راستای جاه طلبی های خود سعی کرده اند بهترین ها در هر زمینه ای را در شهرشان گردهم آورند. ساختمان های مدرن و بسیار بلندی در سال های اخیر در این شهر ساخته شده اند.در همین راستا تصمیم به ساخت بلندترین برج جهان در این شهر گرفتند. ماین برج با ۱۶۳ طبقه قابل استفاده و ۸۲۸ متر ارتفاع، در حال حاضر بلندترین سازه و آسمان‌ خراش دنیاست. ساخت این پروژه عظیم و بی ‌همتا در ششم ژانویه سال 2006 آغاز شد و با تکمیل نمای خارجی در تاریخ اول اکتبر سال 2009 به پایان رسید. آسمان‌ خراش برج خلیفه به طور رسمی در تاریخ 4 ژانویه سال 2010 افتتاح شد. در ادامه مطلب بیشتر به معرفی برج الخلیفه از جاذبه های گردشگری دبی می پردازیم.

برج خلیفه یا برج دبی توسط شرکت آمریکایی اسکیدمور، اوینگز و مریل طراحی شده و پیمانکار اصلی این پروژه شرکت سامسونگ کره جنوبی بود و ساخت‌ وساز آن توسط گروه سرمایه‌ گذاری الغریر صورت گرفت.این مجموعه شامل 30 هزار خانه، 9 هتل، 3 هکتار پارک، 19 برج مسکونی، مرکز خرید بزرگ دبی (دبی مال) و 12 هکتار دریاچه مصنوعی است. هدف اصلی دولت از ساخت این برج، تنوع بخشیدن به اقتصاد مبتنی بر نفت بود و قرار بود که این مجموعه به یکی از جاذبه‌ های گردشگری دبی تبدیل شود.

معرفی برج الخلیفه از جاذبه های گردشگری دبی

طراحی کنونی برج خلیفه برگرفته از الگوی معماری اسلامی است. طبق طرحی که بیل بیکر ارائه داد طراحی ساختمان شامل عناصر فرهنگی و تاریخی خاص از جمله مناره‌ های مارپیچ است. طرحY شکل این مناره‌ های مارپیچ ایده‌ آل‌ ترین حالت برای طراحی برج‌ های مسکونی و هتل هاست زیرا چنین شکلی به معماران این امکان را می‌دهد که حداکثر نمای خارجی و همین‌ طور بیشترین نور طبیعی را در داخل ساختمان داشته باشند.

نمای خارجی برج خلیفه که توسط شرکت WET  ساخته شده، 275 متر ارتفاع دارد و دارای 6600 چراغ و 50 پروژکتور رنگی است که در شب، نمایی زیبا و بی‌نظیر ایجاد می‌ کند. این آبنما، آب را تا ارتفاع 150 متر به بالا پرتاب می‌کند و همراه با نور، موسیقی کلاسیک عربی نیز پخش می‌ شود. آبنمای برج خلیفه در پی نتایج یک نظرسنجی، آبنمای دبی نامگذاری شد.

ساختار سازه اصلی برج را بتن مسلح تشکیل داده است که خود متشکل از ۳۳۰ هزار متر مکعب بتن و ۵۵ هزار تن میلگرد است. در روند ساخت برج خلیفه شرکت پوتزمیستر مجبور شد برای انتقال بتن به ارتفاع‌ های بالای برج خلیفه، پمپ جدیدی را با نام BSA 14000 SHP-D مخصوص این پروژه طراحی و تولید کند. در سال ۲۰۰۸ پمپ‌های پوتزمیستر با پمپ کردن بتن با فشار ۲۱ مگاپاسکال به ارتفاع ۶۰۶ متری، توانستند رکورد جدیدی به نام خود ثبت کنند.

هر مسافری که به دبی سفر می کند برج الخلیفه به عنوان زیباترین جاذبه های گردشگری دبی را حتما مشاهده می کند.

معرفی برج الخلیفه از جاذبه های گردشگری دبی