بررسی و نقد فیلم Fullmetal Alchemist

بررسی و نقد فیلم Fullmetal Alchemist

ترجمه mahyjooon

فیلم Fullmetal Alchemist بروی سرورهای آنلاین آمریکا بالاخره آمد. پایان فیلم مشخصا ناقص بود. شایدا فقط می خواهند از این فیلم به عنوان یک نگاه اجمالی به بخشی از داستان نگاه شود، شاید هم فیلم سریالی شود، تا الان هنوز تکلیف معلوم نیست. اما من که طرفدارداستان برادران کیمیاگر تمام آهنی هستم و هم مانگا Fullmetal Alchemist Brotherhood و هم انیمیشن طولانی آنرا Fullmetal Alchemist: The Conqueror of Shamballa دیده ام، تصور میکنم که چون به این داستان هم تسلط دارم و هم علاقه، خوب است که نقد این فیلم را نیز با توجه به معیارهای طرفداران این سریال بررسی کنم.

متاسفانه این فیلم بسیار ناامیدم کرد. با وجود اینکه فیلم ها و انیمه های ژاپنی زیادی تماشا کرده ام و اگرچه زبان مادریم ژاپنی نیست، اما احساس می کردم که مکالمه ها بسیار ناشیانه بازی شده. خود محتویات جملات را نمیگویم، بلکه تحویل بازیگر خراب بود. این قضیه برای بیشتر بازیگرها صدق میکرد. ظرافت های نحوه نمایش شخصیت ها بسیار متناقض بود. البته در زمینه CG زره Al کار بزرگی انجام دادند، و هر شخص هوموکولوس که ملاقات مرکردند نیز عالی بود. اما خنده دار بود که خیلی چیزها را درست درآورده بودند و خیلی چیزها را اشتباه، اشتباهاتی که به راحتی

حل میشد (مثلا رنگ مو Winry اشتباه بود، اما موهای Riza کاملا درست بود). بسیاری از کاراکتر های کلیدی نیز اصلا وارد داستان نشدند. قطعا میدانیم که در تبدیل فیلم بلند به کوتاه، یک سری صحنه ها و شخصیت ها حذف میشود اما حذف شدن شخصیت هایی که به در قسمت اصلی داستان نقش مهمی دارند همیشه فکر اشتباهیست، خصوصا وقتی قصد بر این است که مخاطبی را جذب کنند که قبلا این داستان را دیده و به آن واقف است.

در امریکا اصطلاحیست به نام “whitewashing” که به عبارتی: پاک کردن اقلیت ها از صحنه ها ی مختلف است و جابجا کردنشان با بازیگران سفید پوست (مثلا استفاده از یک سفید پوست برنزه شده بجای یک کاراکتر هندی). یادداشت مرگ (Death Note) که در شبکه آنلاین نتفلیکس پخش شد یک نمونه ی آن بود. داستان قرار بود در ژاپن باشد اما آنرا امریکایی کردند با بازیگرهایی که اکثریت سفید پوست بودند. در حال حاضر Fullmetal Alchemist مجموعه ای است که این بلای نژادی نیز سرش آمده، داستان در آلمان اتفاق میافتد و حتی در فیلم انیمیشنی Fullmetal Alchemist: The Conqueror of Shamballa، نیز این نکته کاملا رعایت شده. اما نتفلیکس در زمینه برگرداندن انیمه ها کمی گیج میشود و گویا درست درک نمیکند که چرا و چگونه یک داستان خاصی در یک مکان خاص با نژاد خاصی را باید بروی صفحه نمایش بیاورد. با وجود اینکه این فیلم پتانسیل زیادی داشت که جذاب شود و جمعیت زیادی را به خود جذب کند اما متاسفانه اینطور نشد و از دیدن آن زیاد لذت نبردم.

حرف آخر: اگر اینمه Fullmetal Alchemist Brotherhood را ندیدید، بهتان پیشنهادش میکنم زیرا که تعداد قسمتهایش نه کم است و نه زیاد و همچنین سریالش به پایان رسیده.