بیوگرافی فرانک لوید رایت معمار معروف و آثار وی

بیوگرافی فرانک لوید رایت معمار معروف و آثار وی

بیوگرافی فرانک لوید رایت معمار معروف و آثار وی

فرانک لوید رایت را مشهورترین معمار تاریخ آمریکا می دانند. در بیوگرافی فرانک لوید رایت این معمار برجسته، نکات زیادی وجود دارد که برای دانشجویان معماری می تواند مفید باشد. همچنین با معرفی آثار معماری فرانک لوید رایت قصد داریم شما عزیزان را با سبک معماری این معمار ارزشمند و برجسته، بیشتر آشنا کنیم. یکی از نکات جالب در زندگینامه فرانک لوید رایت این است که وی در طول عمر خود بیش از 1000 بنا را طراحی و 500 ساختمان را کامل کرده است. در ادامه با ما همراه باشید تا با بیوگرافی فرانک لوید رایت معمار معروف و آثار وی آشنا شوید.

 

زندگینامه فرانک لوید رایت

در ابتدای زندگینامه فرانک لوید رایت، باید ذکر کنیم وی در 8 ژوئن سال 1867 میلادی به دنیا آمد. همانطور که عرض شد وی مشهورترین معمار تاریخ آمریکا لقب گرفته است. پدر وی کشیشی ولزی تبار بود و به علت اختلاف با مادر وی، آن ها را ترک کرد. مادرش در حقیقت وی را بزرگ کرد. 

او رشته مهندسی راه و ساختمان را در دانشگاه ویسکانسین خواند و سپس به شیکاگو ایلینوی نقل مکان کرده و در دفتر مشهور سولیوان و ادلر استخدام شد. در سال 1893 کار مستقل را نیز شروع کرد. در سال 1910 وی زمینی در ویسکانسین می خرد و خانه ای برای خودش می سازد. سپس پیشنهاد طراحی هتل امپریال توکیو را در زمین سست آن منطقه زلزله خیر دریافت کرد. در سال 1922 خیلی وی مورد حمله قرار گرفت و هموطنان خوش منتظر بودند با زلزله در توکی ساختمانش ویران شده و تیر خلاص به وی زده شود. اما از توکیو تلگرافی برای تشکر به وی رسید که امام شهر در زلزله ویران شد و تنها ساختمان وی پابرجا مانده است. این یک افتخار بزرگ برای وی به شمار می رفت.

وی را یکی از چهار استاد برجسته معماری در قرن بیشتم نیز می دانند. وی در کارهایش توازن و هماهنگی بین عادت های انسانی و طبیعت را برقرار کرده بود و نام این فلسفه و سبک را معماری ارگانیک یا معماری طبیعت وار قرار داد. در حقیقت او مشتاق بود ساختمان و محیط آنقدر هماهنگ شوند که در هم ترکیب شوند. از نمونه های این فلسفه معماری به طراحی خانه تابستانی تلییزن وست در آریزونا می توان اشاره کرد که در بخش آثار فرانک لوید رایت به آن هم اشاره می کنیم.

در انتهای بیوگرافی فرانک لوید رایت، باید ذکر شود که وی در 9 آوریل سال 1959 وی در فونیکس آریزونا در گذشت. وی را در ویسکانسین به خاک سپردند.

زندگینامه فرانک لوید رایت

 

آثار معماری فرانک لوید رایت

این معمار برجسته آثار فراوانی با فلسفه معماری ارگانیک از خود برجای گذاشته است. در ادامه به آثار معماری فرانک لوید رایت اشاره می نماییم. با ما در معرفی آثار فرانک لوید رایت همراه باشید. 

آثار معماری فرانک لوید رایت

 

طراحی موزه گوگنهایم نیویورک Guggenheim Museum

موزه گوگنهایم از مشهورترین موزه های نیویورک در منهتن در شمال شرقی این شهر قرار گرفته است و از بهترین آثار معماری فرانک لوید رایت به شمار می رود. ویلیام وسلی پیترز، معمار دیگر آمریکایی که داماد فرانک لوید رایت نیز هست، محاسبات فنی ساختمان موزه گوگنهایم و خانه آبشار از آثار معماری فرانک لوید رایت را انجام داد. ایده وی در طراحی این بنا بدین صورت بود که برای بازدیدکنندگان موزه، وارد شدن به ساختمانی که در آن به وسیله آسانسور به بالاترین نقطه رامپی برسند و به تدریج پیرامون فضایی باز و گسترده پایین بیایند، در حالیکه همواره از حق انتخاب تغییر تراز با آسانسور برخوردار بوده و در انتها، پس از بازدید نمایشگاه، خود را در طبقه همکف نزدیک خروجی بیابند بسیار جذاب تر و دلپذیرتر می‌باشد. اگر چه در بسیاری از موزه‌های متداول، مسیرها و سیرکولاسیون عمومی در طول گالریها برای تماشای آن‌ها و برگشت به نقطه شروع و خروج از بنا تکرار می‌شوند.

موزه گوگنهایم به عنوان آخرین یادگار از توانایی رایت در خلق کیفیات غیر منتظره فرم و فضای معماری، دشوارترین کار در طول دوران فعالیت حرفه‌ ای وی بود. 

طراحی موزه گوگنهایم نیویورک

 

طراحی خانه آبشار یا فالینگ واتر در پنسیلوانیا Fallingwater

نمونه بارز در هم تنیدگی طبیعت و ساختمان و مفهوم معماری ارگانیک همین طراحی خانه آبشار فرانک لوید رایت است. خانه آبشار یا فالینگ واتر از مشهورترین آثار فرانک لوید رایت به شمار می رود. به آن اقامتگاه کافمن نیز گفته می‌شود. این بنا در 1935 توسط فرانک لوید رایت طراحی شد و از بهترین آثار معماری قرن بیستم به شمار می رود. رایت همه چیز را در ذهن خود طراحی می‌ کرد و از ترسیمات تنها برای ثبت تصوراتش استفاده می‌نمود. در سپتامبر ۱۹۳۵ از بازدید کافرمای طرح ادگار جی کافمن از اسکیس‌ های خانهٔ آبشار در دفتر کارش نگران نشد. با وجود اینکه هیچ نقشه‌ای وجود نداشت، رایت بی هیچ تردیدی پشت میز نقشه‌ کشی خود نشست و یک پلان مختلط، یک مقطع و یک نما کشید که همه‌ چیز در آن‌ها حل شده بود. هنگامی که کافمن از راه رسید و این نقشه‌ ها را دید هیجان‌ زده شد و علی‌ رغم مشکلات تکنیکی شدید و خرج‌های سرسام‌ آور، کافمن مصمم به انجام این پروژه باقی ماند. 

طراحی خانه آبشار یا فالینگ واتر در پنسیلوانیا

 

طراحی خانه تلییزن وست Taliesin West

فرانک لوید رایت خانه تلییزن وست را در سال 1937 در آریزونا طراحی کرد. این خانه زمستانی نزدیک شهر سکاتزدیل آریزونا با سبک معماری بین المللی ساخته شد. فلسفه معماری ارگانیک در این بنا به خوبی رعایت شده است و این بنا با صخره‌ های محلی آریزونا و ترکیب‌ بندی چوب ساخته شده و شیشه‌ های بزرگ و عریضی دارد که نور خانه را تامین می‌ کند. 

طراحی خانه تلییزن وست

 

طراحی معبد یونیتی در ایلینوی Unity Temple

این بنای در واقع کلیسایی است که توسط فرانک لوید رایت در 1908 در ایلینوی طراحی شد و از برترین آثار معماری اوایل قرن بیستم وی است.

طراحی معبد یونیتی در ایلینوی

 

طراحی خانه روبی کانتون ایلینوی Robie House

خانه رابی، بهترین و آخرین خانه ارگانیک فرانک لوید رایت، به نظر می‌رسد که برای عرصه‌ای باز طراحی شده باشد تا یک قطعه زمین در گوشهٔ خیابانی باریک. خانه روبی در 1910 در ملاید ایلینوی طراحی و در شیکاگو و به سبک بین المللی ساخته شد واقع در مجموعه دانشگاهی دانشکاه شیکاگو است.

طراحی خانه روبی کانتون ایلینوی

 

طراحی مرکز مردمی شهرستان مارین Marin County Civic Center

از مهم ترین آثار معماری فرانک لوید رایت، طراحی مرکز مردمی شهرستان مارین در شمال کالیفرنیا است.

طراحی مرکز مردمی شهرستان مارین

 

ساختمان اداری لارکین بوفالو نیویورک، برج پرایس بارتلزویل اوکلاهاما، برج یک مایلی، هتل امپریال توکیو، خانه هالی هاک در لس انجلس، خانه انیس در لس آنجلس، شهر برود آکر، تالیسین غربی اسکاتسدیل آریزونا و … از سایر آثار فرانک لوید رایت به شمار می روند.