تفاوت کم خوردن و نخوردن (متابولیسم پایین) قسمت اول

تفاوت کم خوردن و نخوردن (متابولیسم پایین) قسمت اول

خیلی از ماها فکر می‌کنیم که اگر روزی سه وعده غذا نخوریم حتماً از گرسنگی تلف خواهیم شد. یا جملاتی میگوییم که خیلی هم با کاراکتر ما جور در نمیاد مثل من وقتی غذا بهم نرسه حالم بد میشه و عصبی میشم و از این صحبت های درویشی. اما جالب است که بدانید بدن در حالت اینکه کم غذا بهش میدهید عکس العمل خاصی نسبت به وقتی که اصلا به او غذا ندهید انجام میدهد.

کم خوردن با بدن چه میکند؟

وقتی که شروع می‌کنید به کم خوردن و به اصطلاح وارد رژیم کم کالری می شوید بدن شروع می کند به جمع آوری این کالری ها به عنوان چربی و اگر از افرادی که اینجور رژیم ها را می گیرند بپرسید عموماً حالت گرسنگی دارند دائم گرسنه هستند به این دلیل که بدن احساس میکنه که یه گرسنگی یا خشکسالی در راهه.  برخلاف تصور خیلی از آدمها کالری وارد شده مستقیم برای سوزاندن به کار نمیرود. به محض اینکه کالری وارد بدن ما میشود، قسمتی از آن وارد  یخچال بدن ما میشود و قسمتی دیگر وارد فریزر می شود. فریزر همان چربی است و یخچال انرژی دم دست یا قند موجود در خون.
در حالت کم کالری، بدن شما بیشتر چربی ذخیره می کند و منتظر اون حالت خشکسالی می ماند که بتواند از این سوخت های ذخیره شده استفاده کند تا شما زنده بمانید. اما شما هرگز غذایش را قطع نمی کنید. معنی این ها به طور کلی در یک جمله خلاصه می شود: متابولیسم شما در رژیم کم کالری پایین می آید!

مثال کم کالری

حالتی که برای بدن اتفاق میافتد  مانند زن یا مردی باشد که فکر می کند همسرش به او خیانت میکند و نمی‌تواند اثبات کند اما در این استرس و اضطراب همیشه باقی می‌ماند که نکند دارد به او خیانت میشود و با این تفکر هر روز خودش، بدنش و جوانی اش را از دست میدهد. رژیم کم کالری با اندکی طنز شبیه همین مسئله می باشد.

کم خوردن و نخوردن

قبول، نخوردن با بدن چه کار میکند؟ (روزه)

وقتی هیچی نخورید همان اتفاقی می افتد که بدنتان انتظار دارد. برگردیم به مساله همسری که خیانت میکرد. وقتی که بفهمیم همسرمان خیانت می کند، دو اتفاق می‌افتد یا با می‌مانیم یا از آن خارج می‌شویم. اگر متوجه شویم که ادامه دادن این رابطه به هر طریقی کمک نمی کند ما جدایی را ترجیح می دهیم و اگر بتوانیم بر احساسات شدید و موقت قلبه کنیم، آدم قوی تری بیرون می آییم. (قطعا این سناریو خروجی های دیگری نیز میتواند داشته باشد اما این مثال صرفا برای توضیح این مطلب بکار برده شده)
همین اتفاق برای بدن می افتد. بدن وقتی متوجه می‌شود که هیچ غذایی هیچ کالری وارد بدنش نمی شود، در های سوخت های چربی را باز میکند که با توجه به میزان چربی در بدنتان مقدار سوخت قابل توجهی است. اگر فرض بگیرید که در غار زندگی می کنیم وقتی که ما گرسنگی کامل داریم، بدن ما میخواهد به غذا برسیم برای همینه که دید، بویایی و ذهن شما را دقیقتر میکنه، در واقع متابولیسم را بالا میبرد به طور کلی کارایی ما را بالا میبرد چون قطعاً خسته و کوفته و ضعف کرده نمیتواند به شکار برود. این خلاف طبیعت است و اگر اینجوری بود، حتما دفعه اول میمردیم و هرگز امروز نه من اینجا بودم که این مطلب را بنویسم و نه شما اینجا بودید که این مطلب را بخوانید.

ادامه…