تفاوت کم خوردن و نخوردن (متابولیسم پایین) قسمت دوم

تفاوت کم خوردن و نخوردن (متابولیسم پایین) قسمت دوم

در قسمت قبل راجع به اینکه هر چقدر خیانت بد باشه نباید همستون رو بکشید صحبت کردیم، حالا بیاید بپردازیم به اینکه اگه بکشیم چه منفعتی بریمان دارد؟ منظور همان فواید نخوردنن بپردازیم.

به جدول زیر نگاه کنید:

جدول رژیم غذایی 54 هفته ای

همانطور که دقت میکنید هفته ها را بالا نوشته سپس وزن طرف را به پوند نوشته. در قسمت بعدی میزان کالری ورودی قسمت بعدی میزان کالری خروجی و یا سوخته شده، میزان کارب  ورودی و در نهایت میزان چربی که هر هفته آب میشده. به وضوح در این جدول می بینید که و به همان میزانی که این فرد کالری وارد بدنش کرده به همان میزان سوخته. اما وقتی که میزان ورودی کالری اش را بالاتر برده و که بیشتر آن از طریق چربی ها مهیا میشده (رژیم کیتو)، وزنش بطور مداوم شروع به پایین اومدن کرده. وزن شروع 90 کیلوگرم بوده و و وزن ثابت یا پایانی 68 کیلوگرم.

نکته قابل توجه دیگر این چارت میزان ورودی کارب این فرد است. در ابتدا ۱۳۰ گرم بوده سپس با شروع رژیم کیتو آن را به ۲۰ گرم رساند. اما وقتی که آن را دوباره به رقم ۳۰ می‌رساند متاسفانه چربی سوزی پایین می آید. دکتری که با این فرد کار می‌کرده به او پیشنهاد روزه ۳۶ ساعته می‌دهد. پس از آنکه این روزه را به اتمام می رساند علاقه فرد به غذاهای تازه و علاقه نداشتنش به برنج و نون باعث تعجب شده بود و پایین آمدن وزن ش مجدداً از سر گرفته شد و به صورت مداوم هفته بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ گرم فقط چربی ازش کم میشده. این فرد بعد از چند بار روزه 36 ساعته، روزه متناوب را اجرا می کرد که پنجره ی خوردنش فقط ۸ ساعت بوده.
باز برمی گردیم به مثال قبل. حالا که از این رابطه خراب جدا شده اید روی خودتان کار می کنید: روی روانتان، روی میزان استرس، این بار بیشتر دقت می‌کنیم که چه کسی را وارد زندگی خودتان می کنید. برای غذا نیز همین میشود.  رابطه تان با غذا خوب می‌شود و دقت میکنید که چه چیزی وارد بدنتان می کنید. دیگر معده ی شما دنیای نارنیا نیست که هرچی درون آن بندازید، جای دیگری سر دربیاورد.

پوست اضافه بعد از رژیم کم کالری

به هر حال نمی توان انکار کرد که آدم های زیادی با رژیم کم کالری وزن از دست دادند. اما این را هم نمیشه انکار کرد که اون همه پوست اضافه را نتوانستند کاری بکنند و خیلی از این افراد به عمل کردن بدنشان رو می آورند اما بر اینکه بدانید بدن خود ما بهترین دکتر است.
هورمون رشد در ابتدا باعث می‌شود که انسان یا هر موجود زنده رشد کند و وقتی که رشدش به صورت کامل تمام میشود هورمون رشد کاملا بیکار نمی شود و همچنان یک وظیفه بسیار مهمی دارد: آنهم راندن سلولهایی که بیفایده شده‌اند. به اصطلاح سلول های مرده را از بدن خارج می کنند یا سلول هایی که می توانند ترمیم شوند را به عنوان غذا استفاده می کند.

هورمون رشد در بدن یک بزرگسال چگونه راه میافتد؟

در بدن یک بزرگسال که در روز به میزان ۱۰۰ تا ۳۰۰ گرم کارب وارد بدنش می کند، باید سه تا چهار روز کامل چیزی نخورد تا هورمون رشد کار بیفتد. اما در بدن یک بزرگسال که در رژیم کیتو است هورمون رشد پس از ۱۲ ساعت به کار می افتد و مادامی که به آن غذا نرسانید هورمون رشد کارش را میکند. پس همزمان که شما دارید از سوخت چربی خودتان استفاده و تغذیه می کنید هورمون رشد مشغول پاک کردن بدن از قسمت های اضافی و غیر قابل نیاز است. یا آنها را به عنوان غذا تغذیه می کند و یا سلول های مرده مانند برگ های خشک را از بدن می زداید. شاید  بتوان در یک جمله گفت که نخوردن باعث جوان ماندن می شود.
این تئوری توسط دکتری ژاپنی به ثبت رسیده و جایزه نوبل ۲۰۱۶ را متعلق به خود کرده. Yoshinori Ohsumi

چند روز می‌توانیم روزه کامل بگیریم؟

سوال بسیار خوبی است دکتر جاسون فانگ که این رژیم را (رژیم نخوردن) را در مطبش روی صدها نفر امتحان کرده میگوید:
در روز اول گرسنگی مانند موج به سمت افراد می آید. در ساعت های می‌آید که بدن عموماً انتظار غذا را دارد؛ خیلی سریع هم این موج ها از بین می روند زیرا خودمان با اراده وارد روزه کامل شدیم و فرق دارد با کسی که انتظار غذا را دارد و غذا بهش نمیرسد. این حالت گرسنگی موجهای طولانی تری دارد. روز دوم هم این موج ها هم می آیند اما کوتاه تر و روز سوم اکثر افراد می‌گویند که گرسنگی تقریباً سراغمان نیامد. از روز چهارم به بعد به طور کامل گرسنگی از بین میرود و چیزی که مشکل ساز است این است که دلتان برای خوده غذا خوردن تنگ میشود.

بسته به میزان چربی که در بدن خود دارید گرسنگی بعد از ۷ تا ۲۰ روز مجددا سراغ شما می آید. اینجاست که بدن شما دارد به شما اطلاع می دهد که من سوختم تموم شده و نیاز به غذا دارم. این موج گرسنگی دیگر نیست اما مانند موج های دیگر هم میرود. گرسنگی دوم که سراغ شما می آید نماد این است که چربی بدن تمام  یا در حال اتمام است و سوخت از طریق بافت های عضلانی مهیا خواهد شد. از اینجا به بعد وارد گرسنگی مطلق میشوید و بدنتان حالت بقا پیدا میکند و متابولیسم برای دفاع از صاحبش بسیار پایین میآید.

حرف آخر

به بدنتان گوش دهید، فرق نیاز و هوس را جدا کنید، وقتی بدنتان میگوید نوتلا میخواهد عموما هوس است و مانند مادری که از بچه اش مراقبت میکند، به هوستان اجازه دهید چند بار در ماه بی پروا شود اما وظیفه ی اصلی ما مراقبت از خودمان است و نه پاسخ به ویارهای مختلف. به دقت گوش بدهید به بدنتان، او به شما پاسخ خواهد داد.

 

برگرفته از فیلم و نوشته های دکتر آنت بازورس (Dr. Boz (Annette Bosworth و دکتر جیسون فانگ Dr Jason Fung