بررسی خواص چای و قهوه

بررسی خواص چای و قهوه

بررسی خواص چای و قهوه

نوشیدنی های محبوب اکثر ما ایرانیان چای و قهوه میباشید که هرکدام خواص ویژه خود را دارد. برخی در مورد مضرات مصرف این نوشیدنی ها مطالبی عنوان میکنند که بعضا اثبات شده نیست. در مقابل بسیاری از خواص این دو نوشیدنی در سلامت انسان می گویند که برخی اثبات شده و برخی نیز هنوز اثبات نشده است. در این مطلب قصد داریم به بررسی خواص چای و قهوه بصورت کامل بپردازیم.

بررسی خواص چای و قهوه

انواع قهوه

می دانیم قهوه یکی از نوشیدنی های محبوب در سراسر جهان است. این نوشیدنی دارای کافئین بسیار زیادی است.  قهوه از دانه های گیاه قهوه به دست می­ آید که بیشتر محصول کشور برزیل است. از انواع قهوه می توان به اسپرسو اشاره کرد که از دانه قهوه آسیاب شده همراه با فشار زیاد و آب گرم تهیه می شود؛ این امر در دستگاه اسپرسو ساز انجام می­شود. کاپوچینو نوع دیگری از قهوه است که در کشور ایتالیا بسیار مرسوم است. کاپوچینو از قهوه اسپرسو به همراه شیر جوشیده و کف شیر تهیه می شود. همچنین رنگ این نوشیدنی به قهوه ای کم رنگ نزدیک است. لاته، از دیگر نوشیدنی های محبوب ایتالیایی است که از شیر جوشیده و قهوه تشکیل می شود. اوصلان میزان کلی لاته از کاپوچینو بیشتر از و همچنین نسبت شیر به قهوه آن بیشتر از لاته است. آمریکانو، یک شات قهوه اسپرسو همراه با آب است که میزان آن را بیشتر می کند.

انواع چای

در کشور ما بدون شک چای محبوب ترین نوشیدنی است. چای انواع زیادی دارد که خواص مختلف دارند. چای گل گاو زبان و سنبل طیب، از چای های محبوب است که پس از دم کردن، رنگ قرمز تیره به خود می گیرد و خاصیت آرام بخشی اعصاب، خواب آوری، ضدیت با سردردهای عصبی و ضدیت تشنج دارد. از دیگر چای های محبوب می توان به چای دارچین اشاره کرد که در اصل همان چای سیاه به همراه دارچین است. از خواص چای دارچین می توان به محرک اعصاب، درمان بیماری های گوارشی، دیابت و درد های استخوانی اشاره کرد. چای زنجبیل، طبیعت گرم و خشک دارد و از خواص این چای خوشمزه می توان به بالا بردن فشار خون، تقویت حافظه و ضد درد مفاصل اشاره کرد. خوردن زیاد چای سیاه عوارض زیادی دارد. از جمله این عوارض می توان به افزایش ترشح اسید معده و ممانعت از جذب آهن و ایجاد کم خونی در بدن اشاره کرد.

چای سبز نوعی از چای است که برای سلامت انسان بسیار مفید است. هر چند که باب طبع بسیاری از ما نمی باشد. از خواص فراوان چای سبز می توان به ضد سرطان، محرک سیستم ایمنی بدن، کاهش فشار خون، ضد افسردگی، جلوگیری از لخته شدن خون و سکته های قلبی و همچنین از بین بردن چربی های اضافه بدن اشاره کرد.

خواص قهوه برای سلامت انسان

مصرف قهوه در یک دوره طولانی مدت، احتمال ابتلا به حمله قلبی را کاهش می دهد. اما برخی دانشمندان متقدند با توجه به مطالعات انجام شده، قهوه میزان کلسترل را بالا می برد. همچنین کسانی که قهوه را در برنامه روزانه خود دارند، کمتر دچار آلزایمر می شوند.

خواص چای برای سلامت انسان

چای سیاه بیشتر دارای عوارض بوده و چای سبز سرشار از منفعت برای بدن انسان است. چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است و به همین دلیل در درمان بسیاری از بیماری ها مفید می باشد. در صورتیکه در مورد چای سیاه این قضیه صادق نیست. چای سبز از رشد سلول های چربی جلوگیری می کند، همچنین باعث جلوگیری از چاقی می شود. تحقیقات نشان داده اند که چای سبز خطر ابتلا به سرطان مری در زنان را تا ۶۰ درصد کاهش می دهد. اما باید حتما در نظر داشت که مصرف چای داغ در دراز مدت خطر ابتلا به سرطان مری را بدنبال دارد.