تعریف برندینگ یا برندسازی چیست؟

تعریف برندینگ یا برندسازی چیست؟

 

امروزه در زمینه کسب و کار نو آوری ها و تغییرات بسیار جدیدی پیش آمده که بدون همراهی با آن ها، کسب و کار های از رقبا عقب می مانند. یکی از مواردی که در تجارت نوین برای موفقیت یک شرکت یا کسب و کار لازم است، بحث برندینگ یا برندسازی است. اما بسیاری حتی نمی دانند تعریف برندینگ یا برندسازی چیست؟ در این مطلب قصد داریم مبحث برندینگ یا برندسازی را به خوبی باز نماییم.

 

تعریف برند چیست؟

در حقیقت برند احساس و ادراکی است که درباره یک محصول، یک ایده، یک فرد و یا یک سازمان در ذهن کاربران و مصرف کنندگان شکل می گیرد. به عنوان مثال ما محصولی را از یک تولیدی با نام تجاری خاص خریداری می کنیم. اگر حس مثبتی در ما ایجاد کند، قطعا به سایر محصولات آن تولیدی نیز اقبال نشان خواهیم داد . در واقع برای یک برند جایگاه یابی در ذهن و دل مشتریان مهم ترین مورد است.

تعریف برندینگ یا برندسازی

برندسازی با برندینگ فرآیندی منظم و برنامه ریزی شده  است که برای ایجاد آگاهی و افزایش وفاداری مشتری استفاده می­ شود. هدف اصلی از برندسازی یک محصول، خدمت یا سازمان ایجاد ذهنیت و چشم انداز نسبت به تجارت خود در مشتریان است، تا جایی که رفع نیازهای خود را در گرو مراجعه به شما بدانند. دقیقا این فرآیند نتیجه اش ایجاد جایگاه خوب برای برند، محصولات و خدمات آن در دل و ذهن مشتریان است.

در حقیقت اگر جایگاه یابی برند به خوبی انجام گیرد، مشتریان وفاداری برای برند ایجاد شده و این افراد به صورت غیر مستقیم به بازاریابان برند تبدیل می شوند. به عنوان مثال اگر فردی یک محصول خریداری کند و از کیفیت و خدمات پس از فروش شرکت راضی باشد، قطعا در گفتگو با دوستان و آشنایان و فامیلش این برند را پیشنهاد می نماید. این یعنی بازاریابی رایگان و داوطلبانه برای برند انجام می دهد. اگر جایگاه یابی برند به بدی انجام گیرد بالعکس می تواند فرد تجریبات بد خود از برند را به دیگران منتقل و آن ها را از خرید محصولات یا خدمات برند حتی منصرف گرداند.

لزوم توجه برندینگ برای استارت آپ ها یا شرکت های نوپا بسیار بیشتر و پر رنگ تر به نظر می رسد. زیرا یک کارآفرین موفق باید همواره در نظر داشته باشد در بازار پر رقابت امروزی نمی توان از تحولات دنیای تجارت دور بود و به موفقیت رسید. شرکت های نوپا باید از پایه اصول برندسازی را به خوبی رعایت کنند.