جاذبه های توریستی بوسنی و هرزگوین

جاذبه های توریستی بوسنی و هرزگوین

جاذبه های توریستی بوسنی و هرزگوین

بسیاری از ما اصلا هیچ چیزی در مورد جاذبه های توریستی بوسنی و هرزگوین نمی دانیم و بیشتر وقتی اسم کشور بوسنی می آید یا به یاد بازی تیم ملی کشورمان در جام جهانی 2014 با تیم ملی این کشور می افتیم یا به یاد جنگ بوسنی در دهه 1990 میلادی و قتل عام مسلمانان توسط صرب ها در سربرنیتسا. اما کشور بوسنی کشوری دیدنی برای گردشگران نیز به شمار می رود. به طور کلی باید بدانیم کشوربوسنی یکی از کشورهای استقلال یافته از یوگوسلاوی سابق بوده که اکثریت مردم آن را مسلمانان تشکیل می دهند.. البته صرب ها و کرووات ها نیز دو قوم اقلیت در کشور بوسنی هستند. این کشور از نظر جغرافیایی جزئی از شبه جزیره بالکان بوده و از جنوب شرقی با مونته نگرو، از شرق با صربستان و از غرب و شمال غرب با کرواسی مرز مشترک دارد. سارایوو پایتخت این کشور است. حال به بیان جاذبه های گردشگری بوسنی و هرزگوین به ویژه شهر سارایوو می پردازیم.

 

آبشار کراویس

در حقیقت آباشار کراویس یک آبشار نیست و صحیح تر آن است که بگوییم آبشارهای چندگانه کراویس. این آبشارهای دارای بیش از 25 متر ارتفاع بوده و در دل محدوده ای سرسبز و جنگلی قرار گرفته است. گردشگران در این محدوده به سنگ نوردی هم می پردازند.

آبشار کراویس

 

تالار شهر سارایوو یا کتابخانه ملی بوسنی و هرزگوین

ار نظر معماری تالار شهر سارایوو یا کتابخانه ملی بوسنی و هرزگوین بهترین بنای شهر به شمار می رود و ترکیبی از معماری شرق و غرب است. این بنا در جنگ بوسنی تخریب شده بود. اما با بازسازی، در آن روی گردشگران باز شده است. معماری این بنا واقعا خیره کننده است.

تالار شهر سارایوو یا کتابخانه ملی بوسنی و هرزگوین

 

پل موستار

پل تاریخی موستار از معروف ترین پل های قوسی در بوسنی و حتی اروپا بوده است و در سال 1566 میلادی توسط امپراتوری عثتمانی که آن زمان بر بوسنی حاکم بود ساخته شده است. این پل روی رودخانه نارنتا قرار گرفته است. شاگرد معمار معروف ترکیه ای یعنی استاد معمار سنان یا سینان، به نام معمار خیر الدین این پل تاریخی را طراحی کرده است. در حقیقت با این پل دو بخش شرقی و غربی شهر موستار بوسنی به هم متصل می شوند.  این پل 20 متر نسبت به سطح رودخانه ارتفاع داشته و دارای 4 متر عرض و 30 متر طول می باشد.. دو سمت شرق و غرب پل، دو برج بنا نهاده شده بوده است. پل موستار به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری بوسنی و هرزگوین در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است. این پل متاسفانه در سال 1993 با شلیک توپخانه کرووات ها ویران شده بود.

پل موستار

 

مسجد فرهادیه سارایوو

مسجد فرهادیه وقتی بوسنی تحت سیطره امپراتوری عثمانی بوده در قرن 16 میلادی به دستور سنجاک بی سلطان عثمانی ساخته شده است و از جاذبه های توریستی سارایوو به شمار می رود. در سال 1993 این بنا تخریب شد و در حال بازسازی می باشد. معماری کلاسیک در ساخت این مسجد به کار رفته است.

مسجد فرهادیه سارایوو

 

رود بونا

این رود کوتاه جاذبه های بصری فوق العاده ای را دارد و به ویژه در فصل پاییز بسیار دیدنی است. خانه های سنگی اطراف این رود به جذابیت های آن افزوده است.

رود بونا

 

پارک ملی سواتیسکا

پارک جنگلی ملی سواتیسکا، دومین پارک حفاظت شده قاره اروپا به شمار می رود. طبیعت بکر این منطقه برای گردشگران واقعا جذاب است. معمولا با تورهای گردشگری به داخل این جنگل که دارای آبشارها و کوهستان های زیبا است می توان مسافرت نمود.

پارک ملی سواتیسکا

 

تونل جنگی سارایوو

این تونل درحقیقت موزه جنگ این شهر است و یادگاری از دوران جنگ دهه 9 میلادی و محاصره این شهر است که مبارزان مسلمان بوسنیایی از این تونل استفاده می کردند. در حقیقت این تونل در سال 1992 تا 1995 راه ارتباطی سارایوو با دیگر نقاط بوده است. انتقال آذوقه، اسلحه و همچنین نیروها برای مردم و مبازان مسلمان در سارایوو، از طریق این تونل انجام می شده است. اکنون این تونل از جاذبه های گردشگری سارایوو به شمار می رود.

تونل جنگی سارایوو