زندگینامه آنتونی گائودی معمار اسپانیایی و آثار معماری وی

زندگینامه آنتونی گائودی معمار اسپانیایی و آثار معماری وی

زندگینامه آنتونی گائودی معمار اسپانیایی و آثار معماری وی

یکی از نمادهای اصلی شهر بارسلون، کلیسای ساگرادا فامیلیا است. قطعا معمار این بنا می تواند یکی از بزرگترین معماران قرن اخیر به شمار رود. این معمار برجسته کسی نیست جز آنتونی گائودی. در این مطلب قصد داریم زندگینامه آنتونی گائودی معمار اسپانیایی و آثار معماری وی، بپردازیم که قطعا می تواند برای علاقه مندان به معماری مفید واقع شود. در بیوگرافی آنتونی گائودی، قطعا به آثار معماری آنتونی گائودی به ویژه کلیسای مشهور ساگرادا فامیلیا بارسلونا اشاره نماییم.

 

بیوگرافی آنتونی گائودی

در ابتدای بیوگرافی آنتونی گائودی لازم است عرض شود که نام کامل این معماری اسپانیایی، آنتونی گائودی ای کُرنت است. وی در 25 ماه ژئن سال 1852 میلادی در تاراگونیا در ایالت کاتالونیای اسپانیا متولد شد. مسگری شغل اجدادی خانواده وی بود. او در سال 1870 میلادی تحصیلات دبیرستان خود را در مدرسه پیاریست به پایان رساند و وارد مدرسه معماری بارسلون شد. وی در دو سال پایانی تحصیلش در پروژه‌های متنوعی با معماران بزرگی از جمله فرانسیس دل ویلار و فونتسره Fontseré کار کرد و در سال ۱۸۷۸ مدرک معماری خود را دریافت کرد و دفتری در بارسلون باز کرد. در انتهای زندگینامه آنتونی گائودی لازم به ذکر است که وی نهایتا در 7 ژوئن 1926 میلادی از دنیا رفت و در سرداب کلیسای ساگرادا فامیلیا به خاک سپرده شد. جالب است بدانید وی تمام عمر خود را وقف معماری کرد و تا پایان عمر مجرد ماند.

بیوگرافی آنتونی گائودی

 

آثار معماری آنتونی گائودی

بیشتر شهرت آنتونی گائودی به عنوان معمار، سبک منحصر به فرد آثار معماری آنتونی گائودی، در آثارش در شهر بارسلون است. بسیاری وی را معمار کلیسای ساگرادا فامیلیا می شناسند.

در سال 1883 میلادی، وی کار را روی طرح کلیسای جامع خانواده مقدس ساگرادا فامیلیا در بارسلون آغاز نمود. حتی وی تا پایان عمر خود نیز به کار روی این بنای زیبا ادامه داد. او بین سال های 1890 تا 1894 در سفر به اندلس روی بافت معماری شهرهای لئون و آستوریا تاثیر فراوانی گذاشت و بناهایی در این مناطق ساخت. در ادامه بیشتر به آثار آنتونی گائودی اشاره می نماییم.

آثار معماری آنتونی گائودی

 

طراحی کلیسای ساگرادا فامیلیا بارسلون Sagrada Família

بدون هیچ تردیدی مشهور ترین آثار معماری آنتونی گائودی کلیسای ساگرادا فامیلیا بارسلون می باشد. او کار بر روی این بنا را در سال ۱۸۸۴ آغاز کرد و تا زمان مرگش در ۱۹۲۶ دست از آن برنداشت. ساخت نمای مصائب (Passion Facade) در سال ۱۹۵۲ تحت نظارت سه تن از هم‌ دوره‌ای‌ های گائودی آغاز شد. نمای تولد مسیح (Nativity Facade) با چهار برج سر به فلک کشیده‌اش چشم‌گیرترین قست بناست، بیشتر سطح آن با مجسمه‌های بسیاری که تولد و زندگی مسیح را به تصویر می‌کشند پوشیده شده است، و یکی از شناخته‌شده‌ترین مناظر بارسلونا در سراسر جهان به شمار می‌آید. ارتفاع برج‌های ساگرادا فامیلیا ۱۰۰ متر است و به رغم ساخت ساختمان‌های بلند در این سال‌ها، در افق شهر کاملاً مشخص است.

طراحی کلیسای ساگرادا فامیلیا بارسلون

 

طراحی ساختمان کازا باتیو Casa Batlló

از جمله آثار گائودی که بسیار معروف و محبوب است، ساختمان کازا باتیو است. شاهکار کازا باتیو در واقع از بازسازی کامل یک خانه در سال ۱۹۰۴ میلادی به وجود آمده است. گائودی برای ساخت و بازسازی این ساختمان از مصالح رایج سبک مدرنیسم یا به اصطلاح آرت نووی کاتالانی استفاده نمود. این به این معنی است که گائودی از مصالحی همچون سنگ، سرامیک و گل نرده در بازسازی این ساختمان استفاده کرده است.

طراحی ساختمان کازا باتیو

 

طراحی ساختمان کازا میا بارسلون Casa Milà

لا پدررا را که بیشتر به نام کازا میا نیز شناخته می‌ شود، یکی از اصلی ‌ترین کارهای گائودی و خلاقانه‌ ترین ساختمان ‌هایی است که می‌ توان در تاریخ معماری خانه ‌های مسکونی حتی در سراسر دنیا پیدا کرد. این بنای مسکونی به نظر می آید بیشتر به یک تندیس شباهت دارد تال مکانی برای زندگی. با این حال این بنا در سال ۱۹۸۴ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

طراحی ساختمان کازا میا بارسلون

 

طراحی پاویون گوئل بارسلون Güell Pavilions

از دیگر آثار گائودی می توانیم به پاویون گوئل اشاره نماییم. این پاویون یکی دیگر از پروژه ‌هایی بود که به دست گائودی و به دستور کارآفرین و کارخانه ‌دار معروف اسپانیایی به نام اوزبی گوئل (Eusebi Güell) ساخته شد. گائودی برای طراحی دیوار این مکان از سبک‌ معماری معروف آسیای شرقی و المان های مدرن اروپایی تأثیر پذیرفته و ساخته شده است. اما در این بنا چیزی که بیشتر از خود این عمارت معروف شده است، درب ورودی و نرده ‌ی آهنی آن است که شبیه به اژدهای این دروازه است که ناخودآگاه نگاه هر عابری را به سمت خود می‌ کشاند.

طراحی پاویون گوئل بارسلون

پیشنهاد می شود حتما به بارسلونا سفر کرده و آثار وی را ملاحظه فرموده و غذاهای اسپانیایی را نیز میل فرمایید.