آشنایی با هواپیمای ایرباس ای۳۸۰ Airbus A380

آشنایی با هواپیمای ایرباس ای۳۸۰ Airbus A380

آشنایی با هواپیمای ایرباس ای۳۸۰ Airbus A380

در این مطلب به معرفی هواپیمای غول پیکر شرکت ایرباس یعنی مدل ای 380 می پردازیم. این هواپیمای مدرن در سال های اخیر توسط ایرلاین های زیادی مورد بهره برداری قرار گرفته و تعداد مسافر زیادی را به مسافت های بسیار دور می تواند برساند. در ادامه مطلب بیشتر به مطالبی در زمینه آشنایی با هواپیمای ایرباس ای۳۸۰ Airbus A380 و همچنین ایرلاین هایی که از آن بهره می برند می پردازیم. این هواپیما همچنین از نظر فنی و مهندسی نیز یک شاهکار به شمار می رود.

آشنایی با هواپیمای ایرباس ای۳۸۰ Airbus A380

معرفی هواپیمای ایرباس ای۳۸۰

هواپیمای ایرباس ای۳۸۰، در حقیقت نسخه اروپایی هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ به حساب می آید. جالب است بدانید که مدل A380-800 بزرگ‌ ترین هواپیمای مسافرتی در دنیاست که تا کنون به دست بشر ساخته شده و قادر به حمل ۸۵۰ مسافر است. آنها در طولانی‌ ترین خطوط پروازی کره زمین مشغول به پرواز هستند اما ممکن است مانند بوئینگ ۷۴۷، با هواپیمای‌ های کوچک‌ تر و با دامنه پروازی مشابه، جایگزین شوند. با این حال هنوز هم تولید ای۳۸۰ ادامه دارد و تاکنون ۲۲۲ فروند از آن ساخته شده است که ۱۰۱ فروند از آن به بزرگ‌ ترین مشتری ایرباس یعنی هواپیمایی امارات متحده عربی تحویل داده شده است. ایرباس ای۳۸۰ را حقیقتا باید تنها اتوبوس هوایی جهان نامید که بیشتر از هر هواپیمایی در تاریخ، مردم را به پرواز درآورده است.

این هواپیمای مسافربری پهن‌ پیکر دارای چهار موتور و دو طبقه است. در اکتبر سال ۲۰۰۷ نخستین پرواز این هواپیمای غول پیکر از سنگاپور به مقصد سیدنی استرالیا برای شرکت هواپیمایی سنگاپور انجام شد. کاهش قابل ملاحظه ی مصرف سوخت، استفاده از فناوری ‌های جدید و نوین در ساخت مواد کامپوزیت مصرفی در ساخت هواپیما، تکنولوژی های مدرن هدایت هواپیما و کاهش هزینه‌ های نگهداری نسبت به هر صندلی از مزایای پر تعداد این هواپیمای زیبا و غول پیکر و پیشرفته شرکت ایرباس به شمار می رود. اولین پرواز این هواپیما با موتورهای رولزرویس انجام گرفت. بعد از اولین پرواز، در اواخر سال ۲۰۰۷ بود که این هواپیما با سفارش شرکت هواپیمایی سنگاپور و سایر شرکت‌های سفارش دهنده، به صورت رسمی وارد چرخه استفاده صنعت هواپیمایی جهان گردید.

معرفی هواپیمای ایرباس ای۳۸۰