معرفی باداب سورت ساری از جاذبه های توریستی مازندران

معرفی باداب سورت ساری از جاذبه های توریستی مازندران

معرفی باداب سورت ساری از جاذبه های توریستی مازندران

بسیار حیف است که ما در کشور خودمان جاذبه های گردشگری منحصر به فردی در دنیا داشته باشیم و نه خودمان از آن ها خبر داشته باشیم و نه آن ها را به گردشگران خارجی معرفی کنیم. یکی از این دیدنی های طبیعی منحصر به فرد در کشور ما باداب سورت در حومه ساری است. مطمئنا بسیاری از شما عزیزان حتی اسم این منطقه زیبا را هم نشنیده اید. واقعیت این است که سفر به شمال کشور فقط رفتن به ساحل دریای خزر و خرید در شهرهای ساحلی و نهایتا گشت و گذاری در جنگل های نزدیک ساحل نیست. در این مطلب به معرفی باداب سورت ساری از جاذبه های توریستی مازندران تا در سفرهای بعدی به شمال کشور از دیدن زیبایی های منحصر به فرد آن نهایت لذت را ببرید. با ما همراه باشید. لازم به ذکر است که این چشمه های طبیعی اثر طبیعی ملی ایران محسوب شده و در سال 1378 به ثبت رسیده اند.

باداب سورت دقیقا چیست؟

باداب سورت دقیقا چیست؟

در حقیقت در این منطقه دو چشمه با آب های کاملا با خواص متفاوت از نظر رنگ، مزه و بود از زمین می جوشد. یکی از چشمه ها آبی بسیار شور دارد و استخر کوچکی دارد که در تابستان محل آب تنی گردشگران است. این آب خواصی مانند درمان دردهای کمر، پا و روماتیسم را دارا بوده و حتی برای درمان برخی امراض پوستی هم مفید است. اما آب چشمه دوم به رنگ قرمز و گاها نارنجی بوده و مزه ای ترش دارد. اطراف دهانه چشمه دوم رسوب اکسید آهن دیده می شود. مردم محلی به خوبی ارزش درمانی این چشمه ها را می دانند و بعضا برای درمان امراض پوستی با آب چشمه حمام می کنند.

این چشمه ها همزمان با آخرین چین خوردگی البرز، در دوران چهارم زمین شناسی شکل گرفته اند. ارتفاع این جشمه ها 1841 متر از سطح دریا می باشد.

چشمه های باداب سورت در کجا قرار دارند؟

چشمه های باداب سورت در کجا قرار دارند؟

در حقیقت این چشمه های زیبای طبیعی در محدوده شهرستان ساری، مرکز استان مازندران، در بخش چهار دانگه، دهستان پشت کوه، روستان سورت در حد فاصل روستاهای اروست و مالخاست واقع شده است. زیبایی حوضچه های پلکانی و محل ویژهٔ قرارگیری چشمه در دامنه ی کوهستان و چشم اندازهای اطراف در این وقت از روز واقعا تحسین برانگیز است. هرچند چشم انداز باداب سورت در تمام طول سال خیره کننده است اما فصل بهار بهترین زمان برای سفر به این منطقه است.

چشمه های باداب سورت در کجا قرار دارند؟

مسیر دسترسی به باداب سورت

از تهران می توان به سمنان، مهدیشهر، شهمیرزاد، فولاد محله، سه راه تلمادره، روستای اروست و سپس به باداب سورت رسید. مسیر دیگر این است که از تهران به ساری، کیاسر، سه راه تلمادره، روستای اروست و سپس باداب سورت خود را برسانیم.

شبیه این جاذبه طبیعی را در چشمه های پاموک کاله در ترکیه نیز می بینیم. ولی  آن ها بهترین استفاده گردشگری را از جاذبه خدادادی کشورشان می برند. امید است ما نیز بیشتر به زیبایی های کشور خودمان توجه کنیم و در جذب گردشگر برای دیدن این زیبایی های ایران عزیز نیز کوشا باشیم.

معرفی باداب سورت ساری از جاذبه های توریستی مازندران