روش ها و تکنیک های تمیز کردن پنجره

روش ها و تکنیک های تمیز کردن پنجره

روش ها و تکنیک های تمیز کردن پنجره

در تمامی زمان های سال و به ویژه وقتی برای خانه تکانی شب عید، دست به کار می شوید، تمیز کردن  پنجره های منزل یکی از اساسی ترین کارهایی است که باید انجام دهید. پنجره ها به ویژه بخش بیرونی آن ها در معرض آلودگی هوا قرار دارند و به ویژه اگر در نزدیکی محل زندگی شما ساختمانی در حال ساخت باشد، پنجره های شما مملو از گرد و خاک می شوند. پنجره ها اگر کثیف باشد هرگز حس تمیزی در منزل به وجود نمی آید از این رو در این مطلب به روش ها و تکنیک های تمیز کردن پنجره خواهیم پرداخت که می تواند در خانه تکانی به کار شما بیاید.

چگونه پنجره را تمیز کنیم؟

اگر منزل یا محل کار شما در برجی بلند مرتبه قرار دارد و تمیز کردن پنجره ها سخت می باشد، معمولا ترجیح می دهید سالی یک بار آن هم برای شب عید آن را تمیز کنید. اما از نظر بهداشتی لازم است حداقل ماهی یک بار شیشه و پنجره ها تمیز شوند. زیرا قطعا برای دیدن بیرون ساختمان به نزدیک پنجره می روید و صورت و دستان شما بعضا با شیشه ها تماس پیدا می کند. از این رو می تواند باعث انتقال آلودگی و میکروب شود.

بهتراست قبل از تمیز کردن شیشه پنجره، گرد و خاک روی سطح آن را بگیرید. بدین منظور پنجره را از قاب جدا کرده و با آب و دستمال، سطح روی آن را آبکشی کنید تا گرد و خاک روی آن گرفته شود.

حتما دیده اید که لبه های ریل پنجره معمولا پر از آلودگی می شود. پس باید قسمت داخلی ریل را با جارو برقی تمیز کرده و آن را از میکروب پاک نمایید. آلودگی هایی که سفت شده اند را نیز با یک کاتر برطرف نمایید.

حال باید به تمیز کردن لکه هایی که به راحتی از روی سطح پنجزه پاک نمی شوند یا همان لکه های سخت اشاره کنیم. برای تمیز کردن لکه های سخت باید از موارد شوینده خاصی استفاه شود. فضولات پرندگان معمولا جزو این لکه های سخت هستند که سطح بیرونی شیشه پنجره را آلوده می کنند. این لکه ها علاوه بر کثیفی، می توانند بیماری زا هم باشند. پس بلافاصله پس از دیدن آن ها از طرق زیر به از بین بردنشان اقدام کنید. می توانید برای این منظور ابتدا سعی کنید با کاتر تا حد ممکن این آلودگی ها را از سطح شیشه جدا کنید. در مرحله دوم می توانید سرکه را روی شیشه آلوده اسپری کرده و پس از 5 دقیقه آن را آب کشی کنید یا تمیز کننده های دارای مواد معدنی را روی اسفنج ریخته و روی لکه به آرامی بکشید و در پایان آب کشی نمایید.

تهیه محلول تمیز کننده شیشه

می توانید از شیشه شوی های موجود در بازار استفاده کنید. اما خودتان نیز می توانید یک سطل اب حاوی 1 لیتر آب را آماده کرده و 1 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی در آن ریخته و سرکه را هم اضافه نمایید. این مخلوط برای تمیز کردن شیشه مناسب است. اما یادتان باشد حتما باید شیشه را پس از کار آبکشی کنید تا اثر و بوی مواد شوینده از بین برده شود و روی شیشه نماند.