دریاچه سوان ایروان بزرگ ترین دریاچه ارمنستان

دریاچه سوان ایروان بزرگ ترین دریاچه ارمنستان

دریاچه سوان در استان گغارکونیک در مرکز کشور ارمنستان قرار گرفته. این دریاچه یک ششم سرزمین ارمنستان را تشکیل میدهد. با کمی بیش از یک ساعت رانندگی (در ادامه روش های رفتن به آنجا توضیح داده شده) از ایروان پایتخت ارمنستان می توان به سوان رسید. دریاچه سوان ایروان بزرگ ترین دریاچه ارمنستان و منطقه قفقاز است. همچنین یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین در منطقه اوراسیا به حساب میآید.

مسیر بیست و هشت رودخانه به این دریاچه سرازیر میشود. زمانی که ارمنستان به شوروی پیوست، دولت آن تصمیم گرفت که برای آبیاری و قلمرو سازی صومعه سواوانک از آب دریاچه استفاده کند و تدبیری اندیشید تا آن را به شبه جزیره سوان تبدیل کند. دریاچه سوان نقش بسزایی در اقتصاد کشور ارمنستان ایفا می کند؛ کم شدن هزینه برق، عرضه ماهی و همچنین ایجاد منطقه تفریحی برای افزایش گردشگران از موارد سود این دریاچه میباشد.

ویژگی های دریاچه سوان

مساحت دریاچه ی زیبای سوان 1260 کیلو متر مربع و میانگین عمق آن 26 متر است (حداکثر عمق  83 متر). از ویژگی های بارز دریاچه سوان تغییر رنگ آن با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه است، به طوری که گاهی به طرز شگفت انگیزی در میان سایه های فراوان رنگ از لاجوردی به آبی تیره و از آبی به صورتی تبدیل می شود.

چگونه به دریاچه سوان برویم؟

بهترین راه برای سفر به این دریاچه از طریق مینی بوس های ایستگاه نورثرن باس است که هر بیست دقیقه حرکت می کنند. این مینی بوس ها (هزینه حدود 500-600) که مارشروتکا (marshrutkas) نامیده می شود شما را به شهر سوان می برند و با مبلغی اضافه تر تا دم دریاچه نیز شما را میرساند. با تاکسی نیز میتوانید بروید، هزینه ی بیشتر است (حدود 6000-5000 درام) اما دیگر دردسر وسیله نقلیه عمومی و رفتن تا ایستگاه را ندارد. در نهایت شما می توانید با رفتن به ایستگاه قطار آلما بلیط قطار تهیه کنید که شما را به نزدیک ترین شهرک اطراف دریاچه ببرد. هزینه ی آن 800-600 درام میشود.