جاذبه های تاریخی کیش

جاذبه های تاریخی کیش

جاذبه های تاریخی کیش

به طور کلی ایران کشوری با تاریخ کهن می باشد که هر نقطه آن مظاهری از تمدن در دوران های مختلف را در خود به یادگار دارد. کیش نیز از این قضیه مستثنی نیست و جاذبه های تاریخی کیش موید این موضوع می باشد که این جزیره دارای تاریخی غنی است. در این مطلب قصد داریم به مهم ترین جاذبه های تاریخی کیش اشاره نماییم.

شهر تاریخی حریره شاید معروف ترین جاذبه تاریخی کیش به شمار برود. شهر 800 ساله حریره مربوط به قرن ۵ تا ۱۰ ه. ق. است و در شمال جزیره کیش واقع شده و این اثر در تاریخ ۱ شهریور ۱۳۷۶ شمسی به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در شمال جزیره کیش در کنار مجموعه ورزشی المپیک آثاری و ویرانه ‌هایی دیده می ‌شود که یادگاری از شهر باستانی حریره ‌است. برای افرادی که به بقایای شهرهای کهن و تاریخی علاقه دارند دیدن این اثر تاریخی بسیار جذاب خواهد بود.

شهر زیر زمینی کاریز کیش نیز شهرت بسیاری در میان گردشگران دارد. معنای کلمه کاریز، قنات می باشد. کاریز کیش یک قنات قدیمی با قدمت حدود دو هزار سال است و احتمالا در دوره اشکانیان احداث شده  و 15 کیلومتر طول دارد. این قنات به عنوان یکی از اصلی ترین منابع آب آشامیدنی منطقه محسوب می شده است. آب قنات کاملا زلال و شفاف و شیرین است. علت زلال بودن آب، عبور آن از لایه های مختلف رسوبی و  مرجان های تصفیه کننده در آب است و علت شیرین بودن آن هم این است که منبع اصلی آن آب باران است.

درخت سبز کیش نیز یکی از کهن ترین درختان و از جاذبه های طبیعی و تاریخی این جزیره به شمار می رود. درخت سبز، کهن سال‌ ترین درخت لور یا انجیر همان انجیر معبد در جزیره کیش است و  چیزی بین 500 تا 600 سال عمر دارد.

روستای باغو از آبادی های قدیمی این جزیره نیز از جاذبه های کهن آن به شمار می رود. اسناد متعدد مربوط به این منطقه که از دوره قاجاریه باقی مانده است و همچنین سیاحانی که در این دوره از منطقه دیدن کرده اند ، گویای آن است که روستای باغو پیش از دوره قاجاریه وجود داشته است. از این جاذبه های گردشگری کیش حتما بازدید فرمایید.