تکنیک های قالیشویی مناسب خانه تکانی

تکنیک های قالیشویی مناسب خانه تکانی

تکنیک های قالیشویی مناسب خانه تکانی

هرچه که به اسفند ماه و شب عید نزدیک بشویم، معمولا خانواده های ایرانی بیشتر به خانه تکانی شب عید فکر می کنند. شستن فرش ها نیز یکی از فعالیت های مرسوم در خانه تکانی شب عید است. بسیاری ترجیح می دهند شستن فرش خود را به قالیشویی ها بسپارند و زحمت این کار را خود به دوش نکشند. اما برخی دیگر نیز علاقه مندند خودشان فرش خود را در منزل بشویند. برای این افراد تکنیک های قالیشویی مناسب خانه تکانی می تواند کاملا مفید و کاربردی باشد.

استفاده از شوینده های دست ساز خانگی یکی از ابتکارها برای شستن فرش در خانه به ویژه در خانه تکانی شب عید است. شوینده های طبیعی دست ساز اولا دوستدار طبیعت هستند، دوما به سلامت خود افراد ساکن در خانه نیز آسیبی نمی رسانند. یک نمونه شامپو فرش خانگی از مخلوط کردن این مواد به دست می آید: ۳/۴ فنجان آب اکسیژنه، ۱/۴ فنجان سرکه ی سفید، ۲ قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی، ۵ قطره روغن اسانس، دو قاشق غذاخوری نرم کنند پارچه و یک گالن(حدودا ۳ لیتر) آب داغ (و نه آب جوشیده).

استقاده از اتو در از بین بردن لکه فرش نیز از دیگر ابتکارهایی است که می توان در خانه استفاده کرد. بدین ترتیب که ابتدا فرش را باید خوب جارو کرد طوری که اصلا آشغالی روی آن باقی نماند. در مرحله بعد به وسیله یک دستمال آغشته با محلول سرکه و آب (یک پیمانه سرکه و سه پیمانه آب شیر) لکه های روی فرش را خیس کنید. سپس دستمال مرطوب را روی لکه گذاشته و از اتو برای گرم کردن دستمال استفاده کنید. همچنان که اتو را روی دستمال حرکت می دهید، لکه های روی فرش کم کم شروع به محو شدن می کنند. هر موقع احساس کردید که لکه تا جای ممکن پاک شده است، اتو کشیدن را متوقف کنید.